U sklopu niza aktivnosti koje Srpsko narodno vijeće i udruga Documenta organiziraju u povodu sjećanja na sve nestale i ubijene tijekom operacije Oluja i nakon nje, danas su u selu Pješčanica u općini Vrginmost ispred crkve sv. Ilije položili cvijeće na grob Dmitra Obradovića, predsjednika Skupštine općine Vrginmost, koji se ratnih 90-ih zalagao za suživot Hrvata i Srba.
Idućih dana u vijećima srpske nacionalne manjine čitat će se Izjava sjećanja kojom lokalna vijeća odaju spomen svim žrtvama rata, a održat će se i komemoracije stradalima u izbjegličkoj koloni na Petrovačkoj cesti, u Donjem Lapcu, Dvoru i u Gornjem Selištu kraj Gline.
– Ove godine odlučili smo komemorirati sve žrtve – i hrvatske iz '91. i '92. i kasnije, koje su ubili pripadnici krajiških snaga ili civili na tom području; i srpske žrtve iz Bljeska i Oluje. Odlučili smo komemorirati i hrvatske i srpske žrtve jer sukobljene i suprotstavljene politike sjećanja samo produbljuju i produljuju rat i stvaraju stanje svijesti u kojem se ne možemo pošteno, moralno i ljudski odnositi prema stradanjima – kazao je Milorad Pupovac (SNV).
Vesna Teršelič iz Documente podsjetila je da je presudom Haaškog suda u slučaju Gotovina i drugi na temelju brojnih dokaza utvrđeno da su od srpnja do rujna 1995. u okviru zločina protiv čovječnosti te kršenja zakona i običaja ratovanja počinjena ubojstva, deportacije, bezobzirna razaranja, pljačke, nečovječna djela, progoni. – Documenta ne osporava pravo na oslobađanje i vraćanje područja već postavlja pitanje priznanja patnji stradalih – rekla je Vesna Teršelič pa navela da je prema podacima Hrvatskog helsinškog odbora tijekom i neposredno nakon Oluje stradalo 677 civilnih žrtava.
>> Nevladine udruge podijelile se na lijeve i desne po ideologiji i novcu
koliko bi tek žrtava bilo da nije bilo oluje,koliko bi zločina počinili da ih oluja nije otpuhala možemo tek nagađati na osnovu onog što su učinili u srebrenici i kakve su planove imali s bihaćem