Za današnjeg posjeta Kosovskoj Mitrovici gdje je posjetio u zatvoru Olivera Ivanovića, osumnjičenog za ratne zločine na Kosovu 1999., i dao mu potporu "u svoje osobno ime i Srba iz Hrvatske", saborski zastupnik Milorad Pupovac tamošnjim srpskim novinarima je iznio još nekoliko optužbi protiv države u kojoj živi i radi.
Tema je opet bila ćirilica protiv koje se u Hrvatskoj, tvrdi Pupovac, vodi "zabrinjavajuća" kampanja, "ne samo zbog toga što sprječava provođenje zakona nego što istovremeno negira jedno pismo slavenske pismenosti i stigmatizira ga na način na koji nije bilo stigmatizirano ni za vrijeme rata". On drži da je kampanja protiv ćirilice "samim tim i protiv Srba".
- To stvara loše odnose ne samo za Srbe u Hrvatskoj, za njihovu slobodu, osjećaje pripadnosti i za njihovu mogućnost da nesmetano koriste vlastito pismo nego stvara loše odnose između Hrvatske i Srbije - rekao je Pupovac, prenosi agencija Tanjug.
Od drugih problema koje imaju Srbi u Hrvatskoj, Pupovac spominje probleme s obnovom kuća, stambenim zbrinjavanjem za one koji su izgubili stanarsko pravo, napominjući da još nekoliko tisuća ljudi čeka rješenja za obnovu i za stambeno zbrinjavanje. Podsjetio je i na problem zapošljavanja Srba u Hrvatskoj naglasivši kako "država svoje obveze zapošljavanja u javnim službama teško ostvaruje". Pupovac je rekao kako je do ulaska Hrvatske u EU položaj Srba je napredovao i bio sve bolji, ali nakon ulaska "nažalost, taj proces napredovanja je zaustavljen, a u nekim slučajevima je došlo do stagnacije".
>> 'Ima mnogo sličnosti u poslijeratnom položaju Srba na Kosovu i Srba u Hrvatskoj'
>> Istraživanja pokazala: Ćirilica nestaje i u Srbiji
>> Pupovac: Zbog ćirilice u Vukovaru zatražit ćemo pomoć EU
RH je učinila puno više na zaštiti prava manjina nego mnoge europske zemlje i pripadnici manjina imaju uglavnom iste životne probleme kao i pripadnici većinskog naroda.Jedino narod kojeg predstavlja Milorad Pupovac nije zadovoljan jer ne prihvaća Hrvatsku kao svoju domovinu i želi na određenom teritoriju živjeti kao da ne živi u Hrvatskoj a pritom koristiti hrvatske dokumente,hrvatsku socijalnu pomoć,zdravstvo i sl.