ZVECKANJE NUKLEARNIM ARSENALOM

Putin prijeti Zapadu svojim oružjem za sudnji dan: Postoji razlog zašto to sada radi, a evo što Rusija zapravo posjeduje

FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: POOL New/REUTERS
1/3
19.10.2024.
u 15:36

Federacija američkih znanstvenika procijenila je ove godine da Rusija ima 5,580 raspoređenih i neraspoređenih nuklearnih bojevih glava, dok Sjedinjene Američke Države imaju 5,044. Zajedno, to je otprilike 88% svjetskog nuklearnog oružja

Ove godine je predsjednik Vladimir Putin više puta pokazivao nuklearnu moć, podsjećajući sve da Rusija ima najveći atomski arsenal na svijetu. Sve to radi, smatra Associated Press, kako bi odvratio Zapad od povećanja potpore Ukrajini.

Naredio je svojoj vojsci da organizira vježbe koje uključuju nuklearno oružje sa saveznicom Bjelorusijom. Najavio je da će Rusija početi proizvoditi projektile srednjeg dometa, koje su bile zabranjene sada već nevažećim ugovorom iz 1987. između SAD-a i Sovjetskog Saveza. Također, prošlog mjeseca je smanjio prag za korištenje svog arsenala revidirajući nuklearnu doktrinu zemlje.

Federacija američkih znanstvenika procijenila je ove godine da Rusija ima 5,580 raspoređenih i neraspoređenih nuklearnih bojevih glava, dok Sjedinjene Američke Države imaju 5,044. Zajedno, to je otprilike 88% svjetskog nuklearnog oružja. Većina se odnosi na strateško naoružanje ili oružje interkontinentalnog dometa. Kao i SAD, Rusija ima nuklearnu trijadu od kopnenih interkontinentalnih balističkih projektila (ICBM), bombardera dugog dometa i podmornica s ICBM naoružanjem.

Otkako je Putin došao na vlast 2000. godine, Kremlj je radio na modernizaciji sovjetski građenih komponenti trijade, raspoređujući stotine novih kopnenih raketa, naručujući nove nuklearne podmornice i modernizirajući bombardere sposobne za nošenje nuklearnog oružja. Ruski napori na preuređivanju svojih nuklearnih snaga potaknuli su Sjedinjene Američke Države na pokretanje skupog moderniziranja vlastitog arsenala.

Rusija je ponovno opremila svoje kopnene strateške raketne snage mobilnim raketama Yars ICBM i nedavno započela s raspoređivanjem teških ICBM raketa Sarmat baziranih na silosima - koje su na Zapadu poznate kao rakete Satan II - kako bi postupno zamijenile oko 40 sovjetskih raketa R-36M. Sarmat je imao samo jedan poznati uspješan test i navodno je pretrpio masivnu eksploziju tijekom abortivnog testa prošlog mjeseca.

VEZANI ČLANCI:

Mornarica je naručila sedam novih podmornica na atomski pogon klase Borej, svaka sa 16 raketa s nuklearnom glavom Bulava, a planira izgraditi još pet. Namjera je da ove podmornice čine jezgru pomorske komponente trijade uz nekoliko nuklearnih podmornica iz sovjetske ere koje su još aktivne.

Rusija i dalje ovisi o strateškim bombarderima Tu-95 i Tu-160, koji su izgrađeni još u doba Sovjetskog Saveza i koji su sposobni nositi krstareće rakete opremljene nuklearnim bojevim glavama. U nastojanju da modernizira svoju flotu, Moskva je ponovno pokrenula proizvodnju supersoničnog Tu-160, čija je izrada obustavljena nakon raspada SSSR-a 1991. godine. Ovaj ambiciozni projekt ima za cilj izgraditi nekoliko desetaka moderniziranih zrakoplova, opremljenih novim motorima i naprednom avionikom, čime će se osigurati jača i suvremenija ruska vojna moć.

Sjedinjene Američke Države procjenjuju da Rusija posjeduje između 1.000 i 2.000 nestrateških, ili taktičkih, nuklearnih oružja, koja su namijenjena za upotrebu na bojnom polju. Ova oružja su obično znatno manje moćna od strateških bojevih glava, koje su sposobne uništiti cijele gradove. Osim toga, Rusija raspolaže visoko preciznim kopnenim raketama Iskander, čiji domet iznosi do 500 kilometara. Ove rakete mogu biti opremljene ili konvencionalnim ili nuklearnim bojevim glavama. Ratno zrakoplovstvo ima flotu borbenih zrakoplova MiG-31 koji nose hipersonične rakete Kinzhal, koje se također mogu opremiti nuklearnom ili konvencionalnom bojevom glavom. Rusija je koristila konvencionalne verzije i Iskandera i Kinzhal protiv Ukrajine.

Moskva i Washington desetljećima su se oslanjali na nuklearno odvraćanje prema konceptu uzajamno osiguranog uništenja - skraćeno MAD - na temelju pretpostavke da bi snažna osveta obeshrabrila bilo koju stranu od pokretanja napada. Ruska nuklearna doktrina usvojena 2020. godine predviđala je korištenje takvog ultimativnog oružja kao odgovor na nuklearni napad ili napad konvencionalnim oružjem koji prijeti "postojanju ruske države".

Prošlog mjeseca Putin je upozorio Sjedinjene Američke Države i njihove NATO saveznike da bi pružanje dugometnog oružja isporučenog sa Zapada Ukrajini, koja bi se koristila za napade duboko unutar Rusije, moglo dovesti do izbijanja rata između NATO-a i Rusije. Ovu poruku ponovio je prilikom najave nove verzije ruske nuklearne doktrine, u kojoj se konvencionalni napad na Rusiju od strane nenuklearne nacije, koju podržava nuklearna sila, smatra zajedničkim napadom na njegovu zemlju. 

VEZANI ČLANCI:

Putin je također istaknuo da revidirana nuklearna doktrina uključuje mogućnost upotrebe nuklearnog oružja u slučaju masovnog zračnog napada, ostavljajući otvorena vrata za potencijalni nuklearni odgovor na bilo koji takav napad. Prema riječima Heather Williams, direktorice Projekta o nuklearnim pitanjima u Centru za strateške i međunarodne studije, ove promjene u doktrini ukazuju na to da Rusija "udvostručuje svoju strategiju oslanjanja na nuklearno oružje kao sredstvo pritiska" u kontekstu rata u Ukrajini.

Ugovor o smanjenju naoružanja New START iz 2010. godine, koji je posljednji preostali sporazum o kontroli naoružanja između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije i koji istječe 2026. godine, ograničava svaku zemlju na najviše 1,550 raspoređenih nuklearnih bojevih glava te 700 raspoređenih raketa i bombardera. U veljači 2023. godine Putin je suspendirao sudjelovanje Rusije u New START-u, ali je obećao da će poštovati njegova ograničenja.

U srpnju je Putin najavio da će Rusija pokrenuti proizvodnju kopnenih raketa srednjeg dometa, koje su bile zabranjene prema sada nevažećem ugovoru između SAD-a i Sovjetskog Saveza. Ovaj sporazum iz 1987. godine zabranio je rakete s dometom od 500 do 5,500 kilometara. Putin je naglasio da će Moskva odgovoriti na planirano raspoređivanje američkih raketa srednjeg dometa u Njemačkoj, poduzimajući korake kako bi "uzvratila" potezu Washingtona.

I dok se napetosti između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije nalaze na najvišoj razini od Hladnog rata, usred sukoba u Ukrajini, Washington je potaknuo Moskvu da ponovno započne dijalog o kontroli nuklearnog naoružanja. Putin je, međutim, odbacio ovu ponudu, ističući da su takvi pregovori besmisleni dok Sjedinjene Američke Države otvoreno teže strateškom porazu Rusije.

FOTO Rusiju 25 godina vodi ovaj čovjek: Zovu ga diktatorom i ratnim zločincem, a privatni život krije kao zmija noge

FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
1/29

Godine 2018. Putin je najavio niz novih oružja, tvrdeći da će ona učiniti beskorisnom bilo kakvu američku proturaketnu obranu. Među tim inovacijama ističe se hipersonično klizno vozilo Avangard, koje može letjeti čak 27 puta brže od brzine zvuka i izvoditi oštre manevre kako bi izbjeglo neprijateljske raketne štitove. Prve jedinice ovog sustava već su u službi.

Putin je također spomenuo podvodnu bespilotnu letjelicu Poseidon, opremljenu nuklearnim naoružanjem i atomskim pogonom. Ova letjelica osmišljena je da eksplodira u blizini obale, izazivajući devastirajući radioaktivni tsunami. Ranije ove godine Putin je izjavio da su testiranja sustava Poseidon pri kraju, iako nije otkrio dodatne detalje.

Također, u razvoju je krstareća raketa na atomski pogon, čiji koncept datira iz Hladnog rata. Projektil, nazvan Burevestnik ili Petrel, izazvao je skepticizam među stručnjacima zbog tehnoloških prepreka i zabrinutosti vezanih uz radijacijsku sigurnost. Tijekom testiranja 2019. godine došlo je do eksplozije na pomorskom poligonu u Bijelom moru, koja je navodno uključivala Burevestnik i prouzročila smrt pet inženjera i dva vojnika, uz kratki porast razine radijacije. Putin je ove godine najavio da se razvoj ovog sustava približava završnoj fazi te da je vojska navodno izgradila bazu za rakete u regiji Vologda, smještenoj u sjeverozapadnoj Rusiji.

FOTO Putinova 'Sotona' nanišanila je 14 meta: Ako dođe do nuklearnog rata, Rusija će prvo gađati ove lokacije

FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
1/29

Komentara 16

SU
SuperHrvoje
17:56 19.10.2024.

Ameri vode 2:0 u nuklearkama bacenim na civile...

Avatar Sidewinder
Sidewinder
14:46 19.10.2024.

Trodnevna specijalna operacija ide po planu 😂

HA
Halloween2024
18:11 19.10.2024.

Glupo ih je podcjenjivati, ali ni precjenjivati. Ekonomska snaga im je bar dvadesetak puta manja od zemalja NATO-a, dakle 20:1 . Znači da oni nisu nikakva kopnena, konvencionalna prijetnja NATO zemljama. Širenje panike zbog tzv. ruske moći je namjerno kakoo bi se novac zapada trošio na oružje, a pravi cilj je Kina. Rusija šepa u ukrajinskim stepama i neće daleko od par sela u Donbasu. Nuklearno oružje ispucati na zapad je uz zapadne ogromne žrtve ujedno i samoubojstvo Rusije. Bit će izbrisani. Taktičko oružje bi se moglo upotrijebiti na Ukrajini u slučaju neke "lude" kontra ofenzive gdje bi bio ugrožen Krim. Zapad neće u totalni rat zbog toga. Zato je Zelenski govorio o nuklearnom oružju koje bi Ukrajinci trebali imati. No 10 njihovih na 5800 Ruskih? Sve je to suludo. Mir je potreban odmah , makar se činio trenutno nepravednim. Jedini gubitnici ovog rata su Ukrajina i Rusija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije