Oko dvije i pol tisuće prodajnih mjesta prekontrolirali su u cijeloj Hrvatskoj inspektori Državnog inspektorata tijekom prekjučerašnje akcije nadzora rada nedjeljom. U trgovinama, slastičarnicama, pekarnicama, na benziskim crpkama, ugostiteljskim objektima i ostalim prodajnim prostorima koji su radili u nedjelju uočene su brojne nepravilnosti, poput rada na crno, neplaćanja radnika, neprijavljivanja radnog vremena za nedjelju, a inspektori su kažnjavali i uobičajene pogreške u trgovini, poput neisticanja cijena, pogrešno ispisivanje deklaracija i slično. Inspektori su posao nastavili jučer pregledavanjem poslovnih knjiga u kojima se može vidjeti plaćaju li poslodavci radnike za rad nedjeljom prema postojećim zakonima, odnosno 35 posto više nego za rad običnim danom i slobodnim danom u tjednu. Rezultati tih inspekcijskih nalaza, najavljuje glavni državni inspektor Branko Jordanić, bit će gotovi za 15-ak dana.
Trgovci koji su najavljivali otkaze radnicima u slučaju zabrane rada nedjeljom, poput trgovačkog centra Mercatone, u kojem smatraju da bi 20 posto njihovih radnika moglo završiti na cesti, poručuju da će pričekati kraj javne polemike i donošenje propisa s konkretnim zabranama ili ograničenjima radnog vremena.
- Inspektori trebaju kontrolirati poslodavce koji omogućavaju rad na crno i to kažnjavati, a našu bi trgovačku kuću rad nedjeljom omeo u napredovanju, kao i radnike, koje bismo morali otpustiti. Ne želimo da radnici rade 365 dana u godini pa zato zapošljavamo veći broj nego što bi to bilo potrebno da se ne radi nedjeljom. Slično ćemo napraviti i u Osijeku, gdje u srpnju otvaramo trgovački centar, odnosno gdje ćemo zaposliti 45 ljudi više ako nam Grad Osijek odobri rad nedjeljom - rekao je direktor trgovačkog centra Mercatone Dragutin Mamić.Mamić napomijnje kako je u uvjetima tolike nezaposlenosti u Republici Hrvatskoj svako radno mjesto dragocjeno i treba ga čuvati.
Potrošači pak koji rado kupuju nedjeljom u trgovačkim centrima naprave na desetke postotaka viši promet, a trgovci vikendom zarade i po nekoliko milijuna kuna. Ipak, u anketama Hrvati pokazuju kako rad nedjeljom treba ograničiti jer većina od ispitanika ima nekoga u obitelji tko radi u trgovini.
Optužbe kako i majke rade u trgovini, pa trpi obiteljski život, poslodavci prebacuju na zakonodavce koji, poručuju trgovci, nisu takav problem regulirali propisima.
Ružica ILAK