Povodom 77. obljetnice pobjede Sovjetskog saveza nad nacističkom Njemačkom, u Moskvi je održana vojna povorka. Tom je prilikom ruski predsjednik Vladimir Putin održao govor u kojem je poručio da je "specijalna vojna operacija", kako Rusija naziva invaziju na Ukrajinu, bila potrebna i pravodobna mjera te jedina ispravna odluka. Ubrzo nakon njegova govora, krenule su pristizati reakcije svjetskih stručnjaka i dužnosnika.
Max Seddon, urednik moskovskog Financial Timesa, primijetio je odsutnost bilo kakvog govora o suvremenoj pobjedi.
- Rekao je da se ruske trupe herojski bore u Donbasu, ali nije spomenuo Mariupolj ili bilo koje druge teritorije koje je Rusija zauzela. Niti je postojao znak kada bi invazija zapravo mogla završiti - poručio je.
The biggest absentee from Putin's speech, though, was any actual "victory." He said Russian troops were fighting heroically in the Donbas, but didn't mention Mariupol or any other territories Russia has captured. And nor was there a sign when the invasion might actually end
— max seddon (@maxseddon) May 9, 2022
Dopisnik Telegrapha Roland Oliphant opisao je Putinov govor kao "nezadovoljavajuć".
- Opravdanja za sadašnji rat bila su ritualna ponavljanja svega što smo prije čuli, ali priznao je smrt i ranjene - navodi Oliphant.
Underwhelming Putin speech. Second World War tribute was boiler plate, and the justifications for the current war were ritualistic repetitions of everything we've heard before.
— Roland Oliphant (@RolandOliphant) May 9, 2022
But he did acknowledge deaths and wounded.
Vojna analitičarka Katarzyna Zysk rekla je za BBC da nije bilo iznenađenje čuti Vladimira Putina kako povezuje trenutni rat u Ukrajini s Drugim svjetskim ratom "veličajući sovjetsku prošlost".
- On stavlja Rusiju u ulogu žrtve - navela je te dodala kako Putin pokušava opravdati i dati smisao trenutnom ratu. Navodi i kako je bilo zanimljivo da je implicirao da je Rusija u ratu s NATO-om, kao i s Ukrajinom.
Britanski ministar obrane Ben Wallace zaključio je da sukob u Ukrajini sramoti ruske oružane snage.
- Razmišljao sam o razmjerima patnje diljem Sovjetskog Saveza, ali i o tome kako je patnja tada korištena kao i sada – da se prikrije neadekvatnost onih koji vladaju u sigurnosti i udobnosti iza zidina Kremlja - rekao je govoreći o ruskim trupama koje su poginule boreći se u Drugom svjetskom ratu, prenosi The Guardian.
- Zaista ono što predsjednik Putin želi jest da ruski narod i svijet budu zadivljeni i zastrašeni trenutnim odavanjem počasti militarizmu. Vjerujem da tekući i ničim izazvani sukob u Ukrajini ne čini ništa drugo nego sramoti te iste vojnike - navodi Wallace.
VIDEO Dan pobjede u Rusiji
Više o govoru ruskog predsjednika pročitajte OVDJE.
U svakom slučaju ponavlja se povjest. Kad autokrata bude dugo na vlasti, uglavnom na početku uspješni, a onda se gubi osjećaj za realnost i sve uništi. Zaslužuje spimenik, a sada da ga se na njemu obisi, jer je pogrebnik Rusije.