FISKALNA POLITIKA

Rebalans proračuna u Srbiji: Povećanje od 1,1 milijarde eura, uz kritike stručnjaka

Beograd: Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas posebnu sjednicu posvećenu Kosovu
Foto: Milos Tesic
1/3
01.10.2024.
u 02:00

"Nepovoljni uvjeti zaduživanja Srbije su dodatni važan argument zbog kog Fiskalno vijeće nepovoljno ocjenjuje promjenu smjera fiskalne politike u predloženom rebalansu", upozorilo je to tijelo prije današnjeg usvajanja rebalansa proračuna

Srbijanski parlament usvojio je u ponedjeljak, poslije višednevne rasprave praćene nizom uzajamnih opstrukcija vladajućih i oporbe, rebalans državnog proračuna koji je, uz istodobno uvećanje fiskalnog deficita, povećan za više od 1,1 milijarde eura. Usvajanje proračuna popraćeno je primjedbama Fiskalnog vijeća (FV), neovisnog državnog tijela odgovornog Skupštini Srbije, da rebalans proračuna može biti "korak u pogrešnom smjeru" ukoliko rast kapitalnih investicija ne dovede do očekivanog rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Fiskalno vijeće ukazalo je i na snažno povećanje javnih rashoda, jer njihov rast u odnosu na inicijalni proračunski plan iznosi skoro 1,7 milijardi eura. Premda su povećani i prihodi proračuna za više od 1,1 milijarde eura, to ne bi bilo dovoljno da nadomjesti planirano povećanje budžetskih rashoda, smatra FV. Fisklano vijeće ocijenilo je i da monetarne vlasti Srbije, poslije tri uzastopne godine postupnog uravnotežavanja proračuna, novim rebalansom mijenjaju smjer fiskalne politike, upozorivši kako bi trebalo imati u vidu i to da se država trenutačno zadužuje po visokim kamatnim stopama.

"Nepovoljni uvjeti zaduživanja Srbije su dodatni važan argument zbog kog Fiskalno vijeće nepovoljno ocjenjuje promjenu smjera fiskalne politike u predloženom rebalansu", upozorilo je to tijelo prije današnjeg usvajanja rebalansa proračuna, za koji su zastupnici vladajućih glasovali nedvojbenom parlamentarnom većinom, uz protivljenje pedesetak zastupnika oporbe. Nasuprot rebalansu proračuna, i vladajući i oporba suglasno su danas usvojili izmjene Zakona o financijskoj potpori višečlanim obiteljima po kojima će obiteljski doplatak za prvo dijete biti oko 4.240 eura, a za drugo dijete oko 5.080 eura.

POVEZANI ČLANCI:

Dodatak za treće bit će oko 19.300 eura, isplativ u 120 mjesečnih rata, te za četvrto dijete nešto manje od 27.000 eura, također podijeljen na 120 mjesečnih uplata, uz jednokratnu prvu uplatu nešto veću od 1.100 eura. Te mjere pronatalitetne politike i državne pomoći obiteljima važit će retroaktivno za svu djecu rođenu od 1. siječnja 2024. godine.

>> FOTOGALERIJA Apokaliptične posljedice uragana Helena, broj mrtvih u SAD-u raste: 'Ovo se ne može preživjeti'

Beograd: Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas posebnu sjednicu posvećenu Kosovu
1/14

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije