U posljednje četiri godine, koliko je riječ o kurikularnoj reformi, nema ni jedne političke stranke, ministra ili ministrice kao ni premijera koji u provedbi reforme obrazovanja, najvažnijoj hrvatskoj reformi, “noge” nije polomio na istoj prepreci – formiranju ekspertne radne skupine i izboru voditelja ili voditeljice spomenute skupine.
I baš na formiranju toga tijela već četiri godine odugovlači se s provedbom reformskog procesa. Tu prepreku nije preskočila ni aktualna ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, unatoč činjenici da je i sama, prije preuzimanja funkcije ministrice obrazovanja, prosvjedovala za “transparentan” izbor ključnih ljudi ERS-a.
Ni u njezinoj režiji, unatoč najavama o transparentnosti i mogućnosti praćenja svakog koraka u provedbi reforme obrazovanja, natječajna dokumentacija, kao ni jasno propisani uvjeti za izbor voditelja ekspertne radne skupine nisu poštovani. Barem ne onako kako je to Divjak najavljivala. Iako u Ministarstvu obrazovanja tezu o nepoštovanju natječajne dokumentacije žestoko negiraju, najnovija zbivanja u problematičnom natječaju za voditelja i članove ERS-a stvari definiraju drukčije.
Naime, od raspisivanja ovogodišnjeg natječaja za ERS, uslijedile su dvije odgode otvaranja natječajne dokumentacije, ponajprije zbog zauzetosti premijera Andreja Plenkovića, a kada je natječajna dokumentacija i otvorena, uslijedila je nova problematika koja je, čini se, rezultirala velikim proceduralnim propustom.
Naime, administrativnu provjeru prijavljenih kandidata obavljali su i Ministarstvo obrazovanja i Ured predsjednika Vlade. Te dvije strane zaključile su kako samo jedan kandidat zadovoljava propisane uvjete natječaja (Ivan Prskalo), dok je za jednu kandidatkinju (Anita Šimić Bitunjac) samo Ministarstvo obrazovanja zaključilo kako formalno zadovoljava natječajne uvjete.
Za spomenutu kandidatkinju iz ureda premijera ustvrdili su kako nije razvidno je li voditeljstvo na projektima koje kandidatkinja navodi kompatibilno s razinom projekata koji su traženi natječajem. Pa onda, umjesto da se izabere između dvoje kandidata, tko god oni bili, a koji su formalno zadovoljili uvjete natječaja, na sjednici Posebnog stručnog povjerenstva, na kojoj su i premijer Plenković i ministrica Divjak, objavljeno je kako u uži izbor ulazi šestero kandidata – Anita Šimić Bitunjac, Darko Androić, Ivan Prskalo, Matko Glunčić, Nevenka Maras i Sanja Bilač.
Pravdaju to u Ministarstvu obrazovanja time da su sada od šestero kandidata zatraženi dokazi kojim trebaju potvrditi navode iz vlastite natječajne dokumentacije, a koji podrazumijevaju da imaju iskustva u vođenju projektnih timova i upravljanju projektima u odgoju i obrazovanju.
A upravo to i jest problem jer natječajem za voditelja ERS-a nije predviđeno niti je trebalo biti predviđeno naknadno dokazivanje bilo čega, osim naknadne dostave potvrde o nekažnjavanju! Ovako su oni koji su se prijavili na natječaj za voditelja s dokazom koji je temelj natječaja dobili još jednu priliku za dokazivanje ključnog uvjeta. A takav izbor – nije transparentan!
ekspertna skupina ...u cemu...ministrica divjak mora znati da su hrvatski ucitelji na prosjackom stapu u odnose na druga vss zanimanja...je li eksertna skupina donijela zskljucak da su dvije mame i dijete hrvatska obitelj...jos k tomu i kucni ljubimac pes.....