Na zaštićenom području Parka prirode Papuk, na više od 350 četvornih kilometara šuma i livada, polako se spušta noć, a petorica rendžera, predvođena glavnim nadzornikom Alenom Jurencem, kreće u preventivnu ekspediciju teško prohodnim šumskim putovima i stazama kojima gospodare ponosni jeleni, plašljive divlje svinje i druga divljač.
- U usporedbi sa zbivanjima prije 10 godina, kad nije postojao park, broj slučajeva krivolova, krađe zaštićenih vrsta drveća i raslinja smanjen je za 80 posto. Ekološke standarde stanovništvo sve više prihvaća, ali još ima slučajeva da neki ubijaju divljač, iz zaštićenih potoka odnose kamenje, a iz šuma druge vrijednosti zaštićene zakonom. Uz nadzornike, rendžere, kojih je nedovoljno i dan i noć su na terenu, nadzor prirode uskoro ćemo pojačati videokamerama. Postavit ćemo ih na najprohodnije i najugroženije destinacije koje su najviše na udaru neodgovornih građana - kaže ravnatelj parka mr. sc. Ivica Samarđić.
Ljepote Parka prirode godišnje posjeti više od 100.000 turista i planinara koji znaju uživati u prirodi, ali ima i nedobronamjernih koji u papučke šume dolaze po mraku ugrožavati znamenitosti.
- Između Slatinskog Drenovca i Jankovca prošlog tjedna našli smo odstrijeljenog srnjaka. U ponedjeljak smo, oko 20 sati, u šumi na vrhu Papuka zatekli građane kako izvoze ogrjevno drvo kada nije dan za izvoz. Zakonski propisi o zaštitit prirode sve su stroži, prema prekršiteljima poduzimamo mjere, a na pravosuđu je da ih sankcionira - rekao je nadzornik Jurenac.
Za svaki drek smo izmislili rvatsku besjedu kadliono vidje čuda - u rvata eto RENDŽERA. Viva Amerka, viva Nato!