U hrvatskim je zatvorima više od tisuću roditelja koji imaju gotovo dvostruko više djece.
Strahove i potrebe te djece nitko ne prepoznaje, a često i sama postaju žrtve kaznenih djela koja su počinili njihovi roditelji.
– Tu sam dulje od pola godine, sin me još nije posjetio. Udaljeni smo više od 200 kilometara, nema ni novca ni mogućnosti za put. Nedostajemo jedno drugome – kaže jedna od zatvorenica u ženskoj kaznionici u Požegi, u kojoj je sada na izdržavanju kazni 29 majki 63 malodobna djeteta.
Poražavajući rezultati
Među zatvorenicama u prosincu 2014. provedena je anketa s poražavajućim rezultatima. Čak 50 posto majki izjavilo je da ih njihova maloljetna djeca uopće ne posjećuju, u 13 posto slučajeva djeca i ne znaju da su im majke u zatvoru, a 25 posto majki vidi djecu samo za vrijeme korištenja izvankaznioničkih pogodnosti.
Potaknuti ovim podacima, u udruzi Roda odlučili su pomoći zatvorenicama. U sklopu projekta osnaživanja zatvorenica za roditeljsku ulogu i uključivanja na tržište rada, pokrenuli su čitalački program za majke i djecu, kojeg do sada nije bilo u hrvatskim zatvorima. Majke u kaznionici čitaju i snimaju izabrane knjige i slikovnice svojoj djeci, a zatim knjigu i DVD sa zapisom svojeg glasa šalju djeci.
– Kroz svojevrsnu zvučnu slikovnicu dijete dobiva priliku da ima majku uz sebe, a majka može darovati djetetu dio sebe – kaže Ivana Zanze, direktorica Roda. Shvativši da je i novac problem zbog kojeg su rijetki susreti djece s majkama u kaznionici, zajedno sa studenticama dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu pokrenuli su inicijativu za osiguravanje dodatnih novčanih sredstava.
Prepoznatljiv brand
Tako je nastao u Europi jedinstven projekt "Rešetke nisu prepreka", u sklopu kojeg bi zatvorenice kreirale proizvode za trudnice, roditelje i malu djecu (papučice, ogrlice za dojenje, torbe i podloge za presvlačenje i igru, jastučnice, jastuke za dojenje, terapeutske jastučiće). Od jeseni u svemu će sudjelovati 30-ak zatvorenica, a šest ih je već usvojilo osnovna znanja o izradi na radionicama osmišljavanja i dizajniranja proizvoda.
– Bit će to proizvodi s pričom i emocijama, a i zatvorenice će imati koristi. Naime, novac od prodaje iskoristit će se za financiranje troškova putovanja njihove djece koja bi im dolazila u posjet. Proizvodi će se na tržište plasirati kao prepoznatljivi brend, a kupci će znati da dolaze iz zatvora – objašnjava Zanze. Iako torbe i jastučići još nisu ni proizvedeni, praktična realizacija "Rešetki" već je počela.
Naime, Roda financira troškove putovanja tako što obiteljima izdaje putne naloge s kojima djeca dolaze u posjete majkama. Upravitelj zatvora Antonio Čirko potvrdio je da su zatvorenice pokazale velik interes za oba projekta. Čitalački program usmjeren prema njihovoj djeci dočekale su s oduševljenjem, dok su u izradi i dizajniranju proizvoda namijenjenih bebama i trudnicama pokazale maksimalan angažman, kreativnost i inovativnost. – Kad izađu iz zatvora, rad u radionici pomoći će im da lakše dođu do posla. A dok su ovdje, koristit će im u osmišljavanju slobodnog vremena u kaznionici – ističe Čirko.
>>Žene će u zatvoru raditi za dolazak svoje djece