Akcija 'Velika Čistka' dosad je dala rezultate iznad očekivanja - inspekcijski nadzori, ali i stručna i financijska pomoć koju je osiguralo Ministarstvo okoliša rezultirali su time da su se gradovi i općine nakon desetljeća stagnacije konačno pokrenuli.
- Projekti koji su pokrenuti u posljednje dvije i pol godine, a koji su u izravnoj funkciji uspostave sustava gospodarenja otpadom, vrijedni su 512 milijuna kuna. To je dvostruko više nego 8 godina prije. Pokrenule su se sanacije odlagališta i intenzivirale aktivnosti na izgradnji centara za gospodarenje otpadom. 'Velika čistka' ide dalje kako bi se sve aktivnosti nastavile i kako bismo u zadanom roku, do kraja 2018. godine, uspostavili cjeloviti sustav gospodarenja otpadom – rekao je danas ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović o rezultatima akcije.
Ministarstvo je u travnju 2013. godine pokrenulo akciju pojačanih nadzora nad svim dionicima sustava – akciju "Velika čistka“. Na taj način želi se utjecati na maksimalno ubrzavanje svih zakonom propisanih koraka koji se trebaju provesti da bi se ostvarili preuzeti ciljevi i obaveze.
Prvi korak bio je nadzor nad svim odlagalištima na kojima se godinama nije radilo gotovo pa ništa po pitanju sanacije. Inspekcija zaštite okoliša u 2013. godini nadzorom je obuhvatila 310 odlagališta.
Kroz te nadzore izrečeno je 47 mjera i 5 inspekcijskih rješenja. U inspekcijskim rješenjima bile su izrečene mjere zabrane odlaganja nekih vrsta otpada za koje odlagalište nema potrebne dozvole, a među njima su bili Zagreb, Zaprešić, Koprivnica, Trogir i Pazin.
Izrečene mjere daju rezultate. Zaprešić se uskladio i ishodio sve dozvole potrebne za sanaciju, Pazin je u roku tjedan dana dovršio sanaciju i ishodio dozvole, Koprivnica se uskladila. Trogir je dovršio kazetu i nakon 10 godina stagnacije pokrenuo sanaciju. Zagreb je nakon 20 godina napokon ovih dana donio Plan gospodarenja otpadom i izmjene u prostorno-planskoj dokumentaciji.
U 2014. godini inspekcija je obavila nadzor nad 360 odlagališta od kojih je njih 146 aktivnih, 72 zatvorena, 136 "divljih“ odlagališta te 6 odlagališta građevinskog otpada. Izrečeno je 56 mjera i 8 inspekcijskih rješenja. Efekt koji su ova rješenja izazvala doveo je do toga da je s Fondom za zaštitu okoliša sklopljeno 299 ugovora o sanaciji vrijednih 45 milijuna kuna. Do sada je sanirano 120 odlagališta. Njih 19 je u postupku sanacije, 12 u postupku natječaja, a 129 u postupku ishođenja dokumentacije za sanaciju.
>> 'Nemam ništa s Pripuzom i nisam pogodovao njegovoj tvrtki Cezar!'
Hm, "Velika čistka" očistila je 512 milijuna kuna iz državnog proračuna i dio "čudne" ekipe u Zagrebu. Ministar je dobio baš fin office, Plan gospodarenja otpadom u Zagrebu, "težak" je 3 milijarde i dvijestotine milijuna kuna, a u sklopu kojeg samo potencijalna spalionica košta 2 milijarde i sedamsto milijuna kuna. Jedina kvaka 22 je da EU više ne subvencionira spaljivanje nego razdvajanje, recikliranje i oporabu otpada, pa ovih 2 milijarde i sedamsto milijuna kuna možemo idejno objesiti mačku o rep, ili platiti sami. Već vidim ideje o prirezu od 74% u Zagrebu, pa će sve biti u redu.