Posebnom raspravom zastupnika na zajedničkoj sjednici tri skupštinska odbora, Odbora za demokraciju, ljudska prava i humanitarna pitanja, Odbora za politička pitanja i sigurnost te Odbora za gospodarska pitanja, znanost, tehnologiju i okoliš na temu „Kako zemlje OESS-a mogu odgovoriti na krizu u Siriji, južnoj Sahari i sjevernoj Africi“, u Beču je petak predvečer završilo 12. zimsko zasjedanje Parlamentarne skupštine Organizacije za europsku sigurnost i suradnju ( PS OESS-a).
U radu dvodnevnog skupa sudjelovalo je više od 240 parlamentaraca iz 50-tak zemalja članica PS OESS-a, među kojima i iz Hrvatske. Hrvatsku je zastupao član Izaslanstva Hrvatskog sabora i potpredsjednik Parlamentarne skupštine OESS-a Tonino Picula.
– U središtu pozornosti bila su aktualna zbivanja na području sigurnosti, što nije čudno obzirom da su OESS i njegova Parlamentarna skupština nakon Ujedinjenih naroda, druga najveća multilateralna sigurnosna organizacija u svijetu, koja pokriva područje od Vladivostoka do Vancouvera – rekao je Picula za Večernji list. Dodao je kako je, između ostalog, bilo riječi i o Bjelorusiji kao čimbeniku nestabilnosti na europskom tlu zbog njenog \"velikog zaostajanja u demokratskim reformama“.
Napomenuo je kako je posebnu pozornost među parlamentarcima privukla rasprava o novim žarištima koja zabrinjavaju svjetsku javnost, Siriji, Maliju i sjevernoj Africi. Raspravljalo se je i o zaštiti ljudskih i manjinskih prava te slobodi medija. Hrvatski je predstavnik istakao kako je uz raspravu o prijedlozima izvješća OESS-ovih dužnosnika za Godišnje zasjedanje PS OESS-a, koje će se održati u ljeto ove godine, na Stalnom odboru PS-a vođena i dosta burna rasprava o dugogodišnjem sporu PA OESS-a i ODIHR-a, sestrinske organizacije sa sjedištem u Varšavi, koja također djeluje u sklopu OESS-a oko procedura i načina nadgledanja izbora.
– Obzirom da zaključci nisu dobili konsenzus, oformili smo posebnu pregovaračku skupinu koja bi s kolegama u Varšavi trebala riješiti sporna pitanja – rekao nam je Tonino Picula.
Na upit kako parlamentarci OESS-a gledaju na Hrvatsku, potpredsjednik PS OESS-a je ustvrdio kako se RH doživljava kao \"zemlja koja je završila najozbiljniji dio svoje demokratske tranzicije, zahvaljujući djelomično i OESS-u“.
– Treba otvoreno reći, imali smo Misiju OESS-a dugog trajanja od 1996. do 2006. godine, a nakon toga nekoliko godina OESS-ov ured koji je prije godinu i pol dana zatvoren. To je ona tipična politička win-win situacija, kada se Organizacija može pohvaliti da je pomogla nekoj zemlji da demokratski stasa, a dotična zemlja da je imala verifikatora koji je evidentirao sva njena postignuća – rekao je Picula. Istakao je kako je \"zadovoljan i ponosan“ što je kao Hrvat dobio priliku da sudjeluje u radu jedne od najvećih multilateralnih organizacija na svijetu.
– U zadnjih četiri godine vodio sam pet različitih promatračkih misija OESS-a na izborima u Moldaviji, Kazahstanu, Rusiji, Gruziji i Armeniji, dakle zemljama gdje izbori nisu nikakva rutina, naprotiv – zaključio je Picula.
>> Picula: Hrvatska je primjer djelotvornosti OESS-a
Kao rvat, mogao se "pohvaliti" jedinom zemljom bez sprovedene lustracije