Često se od država na Balkanu traži previše. Ne treba zaboraviti da je Angela Merkel prva njemačka kancelarka koja je pozvana u Pariz na obilježavanje kraja I. svjetskog rata i to 90 godina nakon njega. Tako je i s dvojezičnim pločama u Vukovaru. Koliko traje uvođenje dvojezičnih natpisa u Koruškoj? Rat je na ovim prostorima završio prije manje od 20 godina. Za pomirbu treba vremena i Balkan nije ništa drugačiji od ostatka Europe, kazao je austrijski novinar, dopisnik ORF-a Christiana Wehrschütz na večerašnjem predstavljanju svoje knjige Brennpunkt Balkan (Žarište Balkan) u izdanju Zaklade Styria Premium. Jer koliko su euroatlantske integracije važne za Balkan (to je termin koji koristi), toliko će i inkorporacija trusne i nestabilne regije biti test za EU.
Što južnije, to tužnije. Let zrakoplovom iz Ljubljane u Prištinu traje sat i pol, no kad stignete, čini vam se kao da ste vremenskim strojem otputovali 20 godina u prošlost, kaže Wehrschütz. Govoreći o Hrvatskoj, napominje, kako ta "formalno katolička zemlja sada plaća račun jer je zanemarila Biblijsku metaforu o sedam mršavih i sedam debelih krava", odnosno da je propustila od 2003. do 2008. uvesti reforme, prije svega reindustrijalizirati državu.
- Ako nema proizvodnje, ni oporavak od krize u EU se neće osjetiti - zaključuje novinar s 14 godišnjim stažom na ovim prostorima.
>>Srbi Angeli Merkel šalju fotografiju bombe iz 2. svjetskog rata
Reindustrijalizacija zvuči primamljivo ne samo za nas nego i za mnoge druge države Europe i Amerike. Realno, Francuska i Britanija to pokušavaju godinama bez nekog uspjeha, a i sa Amerikom nije ništa bolje. Teško je konkurirati azijskim državama u pogleduu niskih troškova rada ( Kina , Indija, Filipini, Vijetnam...) ili visoko organiziranim ekonomijama Japana i J.Kereje. Objektivno, gerijatrijska EU i casino ekonomija Amerike nemaju nikakvih šansi u budućnosti sa azijskim visoko centraliziranim ekonomijama.