U Rijeci se može uživati jer je u prvom ispitivanju kakvoće dobilo ocjene izvrsno i dobro, a plaže su uredne

Riječke plaže više se neće zaobilaziti

02.06.2009.
u 17:30

Vrijeme kada su se riječke plaže zaobilazile u velikom krugu, može se, sudeći prema našem obilasku, nazvati prošlim. Da li i svršenim, teško je reći, jer su ekoincidenti uvijek mogući, ali valja vjerovati da će barem plaže biti i ubuduće čiste i dobro opremljene.

Ježevi vole čisto more
Čak i plaža kod hotela Park koju je, zbog prodora fekalija, nekoliko godina “krasila” ploča - zabranjeno kupanje, spremno čeka kupače. Jedino se još uređuju kabine za presvlačenje, a radnici se ljute što gradski novac i njihov trud brzo unište neodgovorni, mladi Riječani. Da je more čisto i pogodno za kupanje, potvrđuju ježevi, kojih, kažu kupači, nikad nema u onečišćenoj vodi, ali i ispitivanje koje su proveli stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.

- Ove godine nešto su izmijenjena pravila kontrole kakvoće mora, ali za kupače je važno je li pogodno za kupanje. Prvo mjerenje je pokazalo da se na svim plažama od Preluka do Uvale Scott može bez bojazni kupati. More na svima dobilo je ocjene izvrsno i dobro, kazali su nam u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo.

Može se to provjeriti na internetu. Sve imaju plavu ili zelenu oznaku, malo žutila, što znači slabije onečišćenje, ali more je pogodno za kupanje, ima na samo jednoj plaži na Kantridi, a crvenu točku nije dobila nijedna. Gradski oci su, pak, građane počastili, pravodobnim uređenjem i opremanjem plaža, a nisu bili škrti ni kad je novac u pitanju iz gradskog takujina.

Uz ručnik i hrana
Za plaže je u ovogodišnjem proračunu rezervirano nešto više od 2,8 milijuna kuna. Novac je namijenjen uređenju potpornih zidova, prilaza, sanitarnih objekata, sunčališta, postavljanju tuševa i druge opreme, te čišćenju mora i plaža.

- Primijete se promjene. Lani je plaža bila bez šljunka i neravna. Samo da nam je još malo više sunca i da se otvori ugostiteljski objekt, kazali su nam članovi obitelji Pejazić i Ilinković, koji se kupaju na plaži Igralište.

A baš ponuda na većini plaža šepa i to je najveći ovogodišnji problem. Natječaj za zakup i postavljanje montažnih objekata bit će otvoren do kraja sezone ali, sudeći prema odazivu riječkih poduzetnika, kupači će, uz ručnik i ulje za sunčanje, morati nositi hranu i piće. Neće biti ni sladoleda, ni prodajnih mjesta sa “sitnicama” za plažu, koji su obilježje gradova uz more.

- Raspisana su dva natječaja za zakup lokacija za postavu privremenih objekata, ali zanimanje je bilo slabo. Sklopili smo ugovor samo za plaže - Akademija, Bivio i Villa Nora, kaže Irena Miličević, pročelnica Odjela za komunalni sustav. Problem je možda u visini zakupa. Početna je cijena 34,80 kuna po četvornom metru, mjesečno, te za terasu još 31,50 kuna, a pitanje je tko je i koliko u ovo krizno doba spreman na plažama trošiti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije