U dvorištu obiteljske kuće u općini Ljubešćica u utorak su pronađena zakopana tijela dvoje djece, nakon čega su roditelji, uz kaznenu prijavu, predani pritvorskom nadzorniku. Treće dijete, navodno curicu, zbrinuo je Zavod za socijalnu skrb.
Jutarnji list piše kako su se roditelji majke mrtve djece prvi doselili u Ljublje Kalničko, u općini Ljubešćica, prije otprilike pet godina, a nakon toga su u mjesto došli majka djece i otac, nevjenčani supružnici. Doselili su se oko dva kilometra dalje. Njihova kuća zadnja je u selu, a put do nje je makadamski, rekli su mještani za Jutarnji. Oko 150 metara od njihove kuće nalazi se kapelica, a sve je okruženo šumom.
Roditelji su se navodno deklarirali kao pripadnici kršćanskog religijskog pokreta mesijanski židovi. – Nevjenčani suprug zna se prošetati po selu u dugoj crnoj halji, a nosi i dugu bradu. Ženu nismo viđali. Jednom je došao tako odjeven i do nas u kamenolom, no ni s kim nije razgovarao, kratko se zadržao i otišao. Prema mojim informacijama, nijedno od njih nije zaposleno, a majčini roditelji su, koliko ja znam, profesori u varaždinskim školama – kazao je novinarima mještanin.
Mesijanski judaizam, prema stranici My Jewish Learning, vjerska je skupina koja pokušava kombinirati elemente judaizma i kršćanstva. Prema toj skupini, Isus ili Jošua bio je Mesija koji je umro za grijehe svijeta. Vjeruju i da su Židovi izabrani narod te da se eksplicitni zakoni Tore, poput poštivanja šabata, blagdana i obrezivanja, moraju i danas provoditi. Ovaj pokret svoje korijene vuče iz hebrejskih kršćanskih misija usmjerenih prema Židovima tijekom 19. i početkom 20. stoljeća. U 1960-im i 1970-im godinama doživio je veću popularnost pod nazivom "Isusov narod", što je kasnije evoluiralo u poznatiji pokret "Židovi za Isusa".
Sve glavne grane judaizma (ortodoksna, konzervativna, reformirana i rekonstrukcionistička) odbacuju mesijanski judaizam kao oblik judaizma zbog njegova usredotočenja na Isusa. Unutar kršćanstva mesijanski judaizam ponekad se smatra dijelom evanđeoske zajednice, a ponekad odvojenom sektom. Mnogi kršćanski vođe kritizirali su mesijanske židove zbog agresivnog misionarskog djelovanja unutar židovske zajednice te zbog predstavljanja sebe kao Židova.
Ova zajednica često se prezentira kao etnička crkva za Židove, poput korejskih ili kineskih crkava, ali s posebnim fokusom na Židove. Međutim, procjenjuje se da je u većini mesijanskih zajednica samo polovica članova rođena kao Židovi. Oni koji nisu Židovi mogu proći neku vrstu konverzije u mesijanski judaizam, no takve konverzije ne priznaje nijedna židovska denominacija.
Mesijanski židovi uključuju Novi zavjet u svoj kanon i vjeruju da Stari zavjet predskazuje Isusa. Prihvaćaju supersesionizam, uvjerenje da je Isus ispunjenje Božjih obećanja danih Židovima u Tanahu (Hebrejskoj Bibliji), ali održavaju praksu mnogih zapovijedi Tore, poput odmora na šabat, izbjegavanja svinjetine i školjki te obilježavanja blagdana poput Sukota i Pashe. Međutim, ne slijede rabinske zakone niti prihvaćaju autoritet Mišne i Talmuda.
Mesijanski judaizam snažno je fokusiran na misionarski rad, posebno unutar židovske zajednice, što je često uzrok sukoba s tradicionalnim židovskim zajednicama. Organizacije poput "Židovi za judaizam" djeluju kako bi se suprotstavile mesijanskom evangelizmu i jačale židovski identitet. U Izraelu postoji rastuća zajednica mesijanskih židova, osobito u selu Yad-Hashmona. Vrhovni sud Izraela presudio je 1989. da mesijanski Židovi ne mogu steći državljanstvo prema Zakonu o povratku ako su dobrovoljno prihvatili drugu vjeru. No, 2008. godine sud je odlučio da oni s jednim židovskim djedom ipak imaju pravo na državljanstvo, ako se ne smatraju halahičkim Židovima.
Danas postoji oko 400 mesijanskih zajednica diljem svijeta, s 10.000-15.000 članova u Izraelu i oko 200.000 u Sjedinjenim Američkim Državama. Njihovi molitveni obredi uključuju dijelove tradicionalne židovske liturgije, često prilagođene spominjanju Isusa, uz uporabu hebrejskog jezika i izraelskog folklornog plesa.
takve sekte su potpuna negacija kršćanstva pod vodstvom sotone.