Hrvatska narodna banka intervenirala je danas na deviznom tržištu pošto je tečaj probio psihološku granicu od 7,40 kuna za euro. Guverner Željko Rohatinski prodao je komercijalnim bankama 166,4 milijuna eura iz deviznih pričuva, čime je tečaj zadržao na 7,39 kuna. Posljednji je put HNB na sličan način branio slabljenje kune u veljači 2009., kada je tečaj otišao na 7,44.
Inače, u prijašnjem razdoblju euro je potkraj godine češće slabio nego jačao, no ovaj put pogurala ga je velika potražnja poduzeća za devizama.
Zrinka Živković Matijević, analitičarka RBA, kaže da tvrtke kupuju eure kako bi zatvorile dospjele inozemne obveze, a bilježi se i povećan uvoz pred kraj godine, pa također kupuju eure. Devizne su pričuve Hrvatske narodne banke 12 milijarda eura, a današnjom intervencijom zahvaćeno je samo 1,3 posto rezervi!
– Vjerujem da će monetarna politika ostati dosljedna i da u idućem razdoblju ne treba očekivati nikakve pritiske na tečaj – dodala je Zrinka Živković Matijević. Ona očekuje da će sljedeće godine tečaj biti prosječnih 7,35 kuna za euro.
Pokažu li se te prognoze točnima, dužnici s eurskom deviznom klauzulom mogu odahnuti, pogotovu što su zaredala upozorenja da je stabilan tečaj fikcija ako se država nastavi zaduživati i povećavati proračunske manjkove.
Analitičarka RBA ističe da je i Vlada pridonijela popuštanju pritiska na tečaj odlukom da se idući tjedan zaduži u kunama, a ne u eurima. Iz Ministarstva financija najavljuju da će sljedeći četvrtak plasirati 4 milijarde kuna obveznica, koje će uglavnom kupiti mirovinski fondovi.
Europsko je tržište pod nepovoljnim utjecajem Irske, cijene državnih dugova rastu, pa se tako Španjolska zadužila 4,6 posto, pola postotnog poena skuplje nego prije.
Neslužbena je informacija da će Hrvatska platiti na kunske obveznice oko 6 posto kamata.
@Pippo9 Vlada nas je dovela do toga da Rohatinski mora ubacivat rezerve da spasava tecaj kune prema tome ne radi spin.