Samo jedan ispit dijeli Duška Kostića od diplome na Učiteljskom fakultetu u Osijeku. Po tom će vrijednom papiru 37-godišnji Rom iz Belog Manastira biti iznimka u svojoj zajednici.
Indeks uzeo s 31 godinu
– Nadam se da ću ispit položiti do kraja tjedna i onda će mi trebati još nekoliko dana za diplomski rad – priča on.
Sjedi u prvoj klupi dok razgovara s nama u učionici. – U prvoj klupi sjedim i na svim predavanjima i ispitima – smješka se.
Indeks u ruke uzeo je 2005., i to 13 godina nakon što je završio strojarsku školu. Radio je u međuvremenu kao “fizikalac” na gradilištima, zidao, tesao, kopao repu i nosio vodu na poljima. Na jednom je seminaru za nacionalne manjine upoznao tadašnjeg pomoćnika ministra znanosti Mirka Markovića, koji mu je objasnio kako može postati student.
– S djecom radim od 1998. pa mi je učiteljski smjer bio najbliži. Odabrao sam onaj s pojačanom informatikom – objašnjava.
Njegovi su poznanici mislili da se šali.
– Pitali su se tko će mene primiti na fakultet i što ću ja njihovoj djeci predavati. Nisam se na to osvrtao, razmišljao sam tako da moram završiti fakultet, najprije zbog sebe, a onda da bih mogao pomagati drugima u svojoj zajednici. Naravno, bilo je i dobronamjernih koji su me ohrabrivali – prisjeća se.
Sjesti ponovno u školske klupe nije mu bilo teško, ali studirati ipak jest.
– Jednu sam godinu morao pauzirati zbog posla. Stipendija je kasnila, a roditelji su mi nezaposleni i nisu mi mogli pomoći – navodi.
Uz studij je nastavio obilaziti različite seminare i edukacije.
Ispita se nije plašio.
– Ako ne položim prvi put, onda ću drugi ili treći. Ne očekujem peticu, važno mi je da prođem – iskren je.
Bitka za obrazovanje
Trud, upornost i želja da napravi nešto više, isplatili su se. Postat će prvi Rom magistar primarnog obrazovanja u Hrvatskoj. No, tu neće stati.
– Upisat ću doktorat odmah na jesen, nema stajanja – ne krije entuzijazam.
Školska mu učionica ipak neće biti radno mjesto.
– Kada bih bio u razredu, ne bih mogao ići na seminare i međunarodne konferencije, koje su dosta važne za projekte i čime mogu više doprinijeti zajednici. Želio bih otvoriti i katedru za romologiju, no zato će trebati nešto više vremena – otkriva Duško.
Približno 2800 Roma živi u Baranji. Srednju školu završilo ih je 72 u posljednjih pet godina.
– U odnosu na cijelu Hrvatsku, to je jedna trećina Roma koji su maturirali u tom razdoblju. Srednju školu završi 90 posto onih koji je upišu. Imali smo tri slučaja da su odustali jer su se oženili. U drugim krajevima Hrvatske taj postotak je tek dva ili tri – ponosan je.
Istodobno s njim, na fakultet je, kaže, išlo još petero Roma u cijeloj zemlji. Troje ih je iz naše regije. Duško je i na čelu Udruge romskog prijateljstva Luna, koja potiče djecu da nastave obrazovanje u srednjim školama i na fakultetima. Prvi je Europljanin koji je primio norvešku Studentsku mirovnu nagradu, u veljači ove godine. Dobio ju je za svoju borbu i rad na integraciji romske djece u obrazovanje.
Indeks uzeo s 31 godinu.... I to treba posebno navoditi ?!?! Pa vani je normalno da neko uzme indeks i sa 60 godina. Samo u ovoj balkanskoj kaljuzi su studenti u prosjeku dvadesetogodisnjaci, koji odrade studij (po mogucnosti neki lijevii uz pijanke i derneke) i onda cekaju da im ne\'ko nadje posao. Nije bitno koliko godina imas, vec koliko zelis napredovati. Nekada je i znanje bilo na cijeni, ali danas ionako svi izlaze bez znanja.