Nanose im gubitke

Rusija se opravdava zašto ne može uništiti ukrajinske rakete iz HIMARS-a: 'Imaju tajnu odliku'

US To Send Advanced Missile Systems To Ukraine
Foto: Lance Cpl. Brendan Mullin
1/6
17.10.2022.
u 11:30

Britanski stručnjak smatra da je cilj hvaljenja protivničkog naoružanja odvraćanje pozornosti od vlastitih vojnih propusta

Zašto Rusija ne može uništiti ukrajinske višecijevne raketne sustave HIMARS američke proizvodnje? Jedan ruski vojni blog ima objašnjenje: HIMARS ima tajnu odliku koja otežava gađanje ruskom topništvu.

Ne baš, kažu zapadni obrambeni stručnjaci. Vjerojatniji razlog je ruska nesposobnost, piše Business Insider. U rujnu je ruski vojni blog Avia pisao o tome zašto rusko topništvo nije uspjelo uništiti ukrajinske topničko-raketne sustave M142 visoke pokretljivosti, koji ispaljuju GPS-navođene rakete koje su uništile vitalne ruske ciljeve kao što su skladišta streljiva, zapovjedna mjesta i mostovi.

Foto: /NEWSCOM

U teoriji, ruski ogromni arsenal haubica i višecijevnih raketnih sustava trebao bi biti u stanju uništiti HIMARS korištenjem protubaterijskog radara za praćenje putanje raketa koje ispaljuje natrag do njihove točke lansiranja.

"Ah, ali ti pametni Amerikanci imaju trik", piše u Aviainom nepotpisanom postu na blogu: dizajnirali su HIMARS tako da njegove rakete mijenjaju putanju i prevare protubaterijske radare.

"To se može vidjeti iz putanje leta projektila koji, zapravo, pomiče koordinate postavljene protubaterijskim sredstvima borbe za stotine metara, što onemogućava točne protuudare", navodi se u objavi uz koju su priložene videosnimke ukrajinskog ispaljivanja rakete.

"Stručnjaci skreću pozornost na videosnimke koje je objavila ukrajinska vojska, a koji pokazuju da nakon lansiranja raketa gotovo odmah mijenja putanju", stoji u objavi.

Foto: /NEWSCOM

"Ovo uvelike razlikuje američke sustave od konvencionalnih MLRS višecijevnih raketnih sustava, gdje projektili lete duž balističke putanje. Uz visok stupanj vjerojatnosti, upravo ta činjenica sprječava utvrđivanje točne lokacije koordinata lansera - dodaje se u objavi na blogu.

Mijenjaju li rakete HIMARS doista svoju putanju nakon lansiranja na isti način na koji NASA-ine rakete okreću svoje motore kako bi promijenile kurs tijekom izlaska u orbitu?

Kao odgovor na upit Insidera, proizvođač HIMARS-a raketnih sustava Lockheed Martin prepustio je komentar američkoj vojsci. Odgovor američke vojske bio je jednostavno da "projektil postiže balističku putanju koja mu je dodijeljena da dosegne cilj."

Protubaterijska vatra, odnosno korištenje topništva za onesposobljavanje drugog topništva, težak je proces čak i u najboljim okolnostima. Međutim, slabi ruski protubaterijski kapaciteti pogoršavaju problem. Stoga bi cilj teksta objavljenog na blogu Avia mogao biti odvraćanje pažnje od ruskih vojnih propusta.

- Članak se vjerojatno hvata za slamku - rekao je za Insider Samuel Cranny-Evans, stručnjak za kopneno ratovanje pri britanskom institutu Royal United Services.

Primjerice, ruski protubaterijski radar Zoopark-1 može otkriti rakete na udaljenosti od 14 do 21 kilometar, ali rakete HIMARS imaju domet od oko 50 milja.

- Radar treba uhvatiti projektil dok se lansira kako bi pokušao predvidjeti njegovu putanju i planirati njegov vjerojatni pristup prije ekstrapolacije unatrag kako bi dosegao vjerojatnu točku lansiranja. Dakle, ako ne podigne raketu s točke lansiranja jer nije u dometu, ne može pružiti rješenje za ciljanje - rekao je Cranny-Evans.

Video: Novi napadi na Kijev, odjekuju eksplozije. Guverner Luhanska: 'Rusi brišu oslobođena mjesta s lica zemlje'

Osim toga, protubaterijski radari postavljeni su za skeniranje dolaznih granata i raketa koje prolaze kroz određeni sektor na određenoj visini.

- Osim ako radar slučajno ne gleda na pravo mjesto u pravo vrijeme, neće otkriti lansiranje HIMARS-a. Sumnjam da Rusi imaju dovoljno protubaterijskih radara da osiguraju kontinuiranu pokrivenost. Stoga bi bili ograničeni u sposobnosti trajnog nadzora čak i kad bi mogli doći u domet raketa - rekao je Cranny-Evans.

Uz to, protubaterijski radari daju približnu lokaciju baterije koja puca. Iako je ovo možda dovoljno dobro za postavljanje opće vatrene vatre i nadu da ćete nešto pogoditi, nije dovoljno precizno za precizan hitac.

To posebno vrijedi za mobilno topništvo, kao što su HIMARS sustavi montirani na kamione i oklopne samohodne haubice, koje koriste taktiku "pucaj i skoči" za ispaljivanje plotuna i premještanje unutar nekoliko minuta.

Ta taktika zahtijeva da se protubaterijska vatra pokrene u roku od nekoliko minuta nakon otkrivanja nadolazeće vatre, a ruska zapovjedna struktura je prespora za to.

- Čini se da Rusi imaju vrlo spor proces ciljanja koji često ne može uzeti u obzir pokretne ciljeve ili promjenjivu situaciju. Ako odmah ne otvore vatru na sumnjivu lokaciju HIMARS-a, ili se misiji vatre iz bilo kojeg razloga dodijeli prioritet, neće se moći uključiti - rekao je Cranny-Evans.

Iako se članak objavljen u Aviji čini neutemeljenim, ruski vojni blogovi, koji često imaju poveznice s ruskom vladom i vojskom, mogu biti prilično poučni.

Članak o HIMARS raketnim sustavima otkriva dubinu ruske frustracije novim ukrajinskim oružjem koje isporučuje Zapad. Kada su ruske snage izvršile invaziju u veljači, njihovo modernije topništvo nadmašilo je staro ukrajinsko oružje iz sovjetske ere. Sada je situacija potpuno obrnuta.

Članak također sugerira da netko u Moskvi traži žrtvene jarce. Umjesto da popravljaju lošu opremu ili neučinkovite postupke, lakše im je za poraz okriviti neprijateljsko tajno oružje, zaključuje Business Insider.

Ključne riječi

Komentara 51

ZP
Zabranjen pristup
13:36 17.10.2022.

Pa zar se nisu rusi hvalili nedavno da su unistili te HIMARSe

MA
Marakes
13:04 17.10.2022.

Hahaha...jel to bloger Krule

Avatar vrex
vrex
21:18 17.10.2022.

Prvo ih morate pronaći. Zatim se trebate približiti dovoljno blizu da ih pogodite. A ako odluče odvesti negdje drugdje, morate sve ponoviti. HIMARS je star 30 godina i košta oko 4 milijuna s projektilima. To nije super oružje. Jednostavno suvno su bolji od svega što ima druga najbolja vojska na svijetu. Skoro sve što je zapad dao Ukrajini su stvari sa 'niže police'. To su stvari koje ameri prodaju saveznicima. HIMARS je dobra stvar, ali nije ih briga hoće li biti snimljena i zato su u Ukrajini..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije