Venezuela se pretvara u novu globalnu arenu na kojoj će snage odmjeravati dvije velesile, SAD i Rusija. Najbolje to pokazuje činjenica kako su na zračnu luku u Caracasu tijekom proteklog vikenda sletjela dva ruska vojna zrakoplova koji su u ovu južnoameričku zemlju dopremili vojne postrojbe i materijal.
Prema izvještajima, iz zrakoplova je iskrcano oko stotinu vojnika i približno 35 tona vojne opreme i materijala. Ujedno, s njima je u Venezuelu došao i Vasilij Tonkošuriv, zapovjednik kopnenih postrojbi ruske vojske.
Vojni “savjetnici”
Prema snimci s Flightradara, dva su zrakoplova, Iljušin IL-62 te transportni Antonov AN-72, poletjela iz ruske vojne baze Čalkovski, a putem su stali i u Siriji, najvjerojatnije kako bi se opskrbili gorivom.
– Letovima za Venezuelu prebačeni su dužnosnici koji su tamo došli razmijeniti podatke i obaviti konzultacije – izjavilo je rusko ministarstvo obrane.
– Rusija ima cijeli niz ugovora s Venezuelom, koji su u tijeku realizacije, a među njima je i nekoliko ugovora o vojno-tehničkoj suradnji – dodalo je rusko ministarstvo obrane.
Nije ovo prvi put od izbijanja pobune protiv Madura da Rusija šalje svoje zrakoplove do Caracasa. U zračnu luku glavnog grada Venezuele sletjela su dva strateška bombardera ruskih zračnih snaga, zrakoplovi koji su osposobljeni nositi nuklearne bombe. Iako su se u Caracasu zadržali kratko, ovaj potez Moskve izazvao je priličan bijes Washingtona.
Ipak, ovo je prvi put da su se ruski vojnici iskrcali na tlu Venezuele, prilično očito s namjerom da ostanu tamo, a izgledno je i kako će se njihov kontingent povećati. Prema svemu sudeći, riječ je o “savjetnicima” kakve je Rusija imala donedavno u Siriji ili pak SAD u Vijetnamu tijekom Vijetnamskog rata.
Maduro je ujedno najavio kako će Rusija slati “lijekove” Venezueli otvarajući tako prostor u javnosti da na tamošnju zračnu luku pristigne još zrakoplova iz Moskve. Ovaj potez dolazi samo nekoliko tjedana nakon što su Madurove snage sigurnosti blokirale konvoje s humanitarnom pomoći koji su u zemlju trebali ući iz Brazila i Kolumbije. Pomoći koju je osigurao SAD podupirući Madurova protivnika i oponenta Juana Guaidóa koji se, kao predsjednik parlamenta, sam proglasio privremenim predsjednikom.
Prijetnja SAD-a
Dopremom vojnika i vojne opreme Rusija još jednom daje do znanja kako je apsolutno na strani Nicolasa Madura, baš kao i Kina, dok s druge strane SAD i Zapad kao legitimnog predsjednika priznaju Guaidóa. Ovdje je riječ o otvaranju nove partije geopolitičkog šaha, u zemlji koja ne samo da leži na strateški važnom položaju već i posjeduje najveće svjetske dokazane zalihe nafte i plina. I koja je unatoč tome u dubokom siromaštvu.
Ujedno, Rusija dopremom vojnih postrojbi u Venezuelu, bili oni tamo pod nazivom “savjetnika” ili ne, otvara i novo poglavlje svog utjecaja. Ovo je prvi put od raspada SSSR-a da su ruske postrojbe stacionirane na području Južne Amerike, čime su zagazili na područje koje SAD smatraju svojim geopolitičkim dvorištem.
Američki državni tajnik Mike Pompeo upozorio je danas u telefonskom razgovoru svog ruskog kolegu Sergeja Lavrova da Sjedinjene Države neće stajati skrštenih ruku ako Rusija “nastavi pojačavati napetosti” u Venezueli.
Lavrov je optužio Sjedinjene Države da pokušavaju organizirati "državni udar" radi svrgavanja venezuelskog predsjednika Nicolasa Madura, ne rekavši ništa o dolasku ruskih vojnika u Caracas, koji je kritizirao Washington.
U razgovoru s američkim kolegom Mikeom Pompeom, Sergej Lavrov je "istaknuo da Washington pokušajem organiziranja državnog udara u Venezueli i prijetnjama njezinoj zakonitoj vladi krši UN-ovu povelju i otvoreno se miješa u unutarnje stvari suverene države", navodi se u priopćenju ruskog ministarstva vanjskih poslova.
U ponedjeljak su mnogi dijelovi Venezuele, pa tako i Caracas, ostali bez struje, dva tjedna nakon golemog kvara 7. ožujka koji je na tjedan dana paralizirao zemlju, izvijestio je France Presse.
Struje je nestalo u 13.20 sati (18.20 sati po srednjoeuropskom vremenu) u većini četvrti u prijestolnici Caracasu i u nekim velikim gradovima na zapadu zemlje, među kojima u Barquisimentu i Barinasu te u pograničnom pojasu uz Kolumbiju, vidi se iz objava svjedoka na Twitteru.
U drugim mjestima, pa tako i u Maracaibu, naftnoj prijestolnici, korisnici interneta izvijestili su o "neujednačenom" naponu i o svjetlu koje "treperi".
U Caracasu su se semafori isključili a mobilna mreža je u prekidu, kao i internet.
Zemlja je od 7. do 14. ožujka ostala bez struje zbog čega su bili prekinuti komunikacije, opskrba vodom, gorivom i hranom.
Vlada Nicolasa Madura je optužila Sjedinjene Države da su izvele "računalni napad" na najveću elektrocentralu u zemlji. Promatrači su pak kvar pripisali nedostatnom ulaganju i održavanju infrastrukture.
Katastrofalne poplave u Mozambiku
Tako i treba, dosta je bilo lopovluka i pljacke prirodnih resursa malim drzavama koje se same ne mogu obraniti od velikog lopova Rusi samo stite svoje investicije sto je potpuno logicno od njih ce malo teze krasti.