Nakon što je projekt uređenja Kuće Striegl dobio prvu financijsku potporu Ministarstva kulture, njegovo ostvarenje bliže je nego ikada. Riječ je o uređenju rodne kuće doajena hrvatskog slikarstva Slave Striegla, koja bi trebala dobiti muzejsku i galerijsku namjenu. Veći dio secesijske kuće, s kraja 19. stoljeća, koja je 1918. godine nadograđena, već već je otkupio Grad Sisak. Ovisno o financijskim mogućnostima, prići će se njezinoj obnovi.
– Financijskom donacijom ministarstva najprije će se obnoviti krov i stolarija, a nakon izrade glavnog projekta u fazama će se uređivati unutrašnjost. Pri tome namjeravamo koristiti i novac pretpristupnih fondova EU – rekao je ravnatelj Gradske galerije Striegl Zoran Burojević.
Uređeno tek desetak kuća
Organizacijom "Dana otvorenih vrata Kuće Striegl", u povodu Međunarodnog dana muzeja, Gradska je galerija projekt prvi put predstavila javnosti. Novouređenim bi se prostorom Sisak svrstao u mali broj hrvatskih gradova koji svoje slikare predstavljaju u autentičnom okruženju.
Kako je naglasila muzejska savjetnica i ravnateljica Muzejskog dokumentacijskog centra u Zagrebu Višnja Zgaga, u Hrvatskoj je tek nekoliko kuća poznatih osoba i slikara uređeno kao muzejske ili privatne ambijentalne cjeline – u Cavtatu, Čakovcu, Jelsi, Zagrebu, Hlebinama i Goli. Kako je rekla, u svijetu su takve kuće i kulturna i turistička atrakcija, jer su životni i radni prostori najvjerodostojnija identifikacija umjetnika.
– Muzealizacija privatnih slikarskih ateljea ima višestruku vrijednost, umjetničku, arhitektonsku, društvenu, tradicijsku i turističku – kaže ravnateljica zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti Snježana Pintarić.
Slikar, obitelj, galerija i stan
Idejni projekt konzervacije, zaštite i uređenja kuće Striegl predstavio je ugledni arhitekt Željko Kovačić, koji je bio i gimnazijski učenik Slave Striegla, a u takvim projektima ima veliko iskustvo.
– U kući je dovoljno prostora za predstavljanje slikara Slave Striegla, obitelji Striegl te građanskog stana s početka 19. stoljeća. Na katu bi se u izvornom ambijentu mogao smjestiti stalni likovni postav, rekonstruirao bi se i atelje umjetnika koji, nažalost, ima najsiromašniji radni prostor. Na tavanu i u dijelu podruma planirano je uređenje izložbenog prostora. Otkupom prizemlja, dobio bi se idealni galerijski prostor – rekao je Kovačić.
Nažalost, zbog iznenadne bolesti svoju rodnu kuću jučer nije mogao posjetiti i Slavo Striegl. Međutim, predstavljanje projekta okupilo je brojne stručnjake i ljubitelje umjetnosti te dužnosnike gradske uprave s gradonačelnikom Dinkom Pintarićem.
Jos kad bi se sa tim veseljem mogla nahranit pokoja gladna usta, gdje bi nam kraj bio.