ANTIČEVIĆ-MARINOVIĆ:

'Sa sigurnošću mogu reći da će tužba Srbije biti odbijena'

Ingrid Antičević
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
03.02.2015.
u 08:17

Postupak jako važan u povijesnom smislu kako bi buduće generacije znale što se dogodilo u ratu, rekao je Bošnjaković

Eurozastupnica i bivša ministrica pravosuđa Ingrid Antičević-Marinović rekla je kako smatra da će tužba Srbije protiv Hrvatske za genocid, o kojoj će odluku Međunarodni sud u Haagu danas donijeti odluku, biti odbijena.

– Zaista mogu sa sigurnošću reći da će njihova protutužba biti odbijena. Ne samo zbog onoga što smo mi uvjereni, nego zato što imamo jednostavno obrazloženje presude u predmetu Gotovina – Čermak – Markač, gdje je izrijekom rečeno da je Hrvatska imala pravo braniti i vratiti svoj teritorij – rekla je Antičević-Marinović, koja je posao ministrice obnašala u vladi Ivice Račana od 2001. do 2003. godine, u jutrošnjoj emisiji "U mreži prvog" na Hrvatskom radiju. Nitko ne može reći da zločina nije bilo, ali ne na način kako je to opisano u srpskoj tužbi, dodala je.

Dražen Bošnjaković, bivši HDZ-ov ministar pravosuđa, istaknuo je kako je važan argument u korist Hrvatske i to da je Hrvatska u to vrijeme zaista pokušavala sve kako bi se problem riješio mirnim putem, podsjećajući na Plan Z4 i na mirnu reintegraciju istočnih dijelova zemlje nakon Oluje.

– Hrvatska je zaista ulagala velike napore da se to riješi mirnim putem – naglasio je Bošnjaković.

– Bez obzira na ishod, svi pravni stručnjaci iz mnogih krajeva koji se bave upravo ovom vrstom prava govore da je tužba jako dobro napravljena – rekla je Antičević, naglašavajući da će presuda pomoći da se procesuiraju svi oni koji još nisu procesuirani.

Vesna Škare-Ožbolt, koja je bila savjetnica tadašnjeg predsjednika Tuđmana kada je odlučeno o pokretanju tužbe protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine, na pitanje zašto postupak tako dugo traje, podsjetila je da je tužba BiH protiv SRJ pokrenuta 1993., a presuda je izrečena 2007. godine. Rekla je kako je za neke argumente još uvijek prerano jer procesi protiv Jovice Stanišića i Frenkija Simatovića, za koje je rekla da su ključni na ICTY-ju jer predstavljaju poveznicu između političkog vodstva tadašnje Srbije i svega onoga što se događalo na terenu, još nisu u dovoljnoj mjeri rasvijetljeni. Napomenula je i kako je u našoj tužbi puno bolje dokazana uzročno posljedična veza nego u tužbi BiH protiv Srbije, za koju je presuda bila "strašan šok".

– I ne treba uspoređivati ta dva postupka – naglasila je.

Bošnjaković je napomenuo da je tužba jako slojevita, a postupak jako važan u povijesnom smislu kako bi buduće generacije znale što se dogodilo u ratu.

– Mi znamo da smo napadnuti, da je vođen nepravedan rat protiv nas, sve mi to znamo, ali kako vrijeme ide, pokušava se izjednačiti krivnja – rekao je Bošnjaković, kritizirajući i hrvatsko pravosuđe.

– Mi smo zemlja članica EU i mi smo u poziciji da ocjenjujemo kako pravosuđe u Srbiji funkcionira. A Srbija se također mora suočiti sa svim ratnim zločinima koji su počinjeni ovdje – rekao je Bošnjaković.

– Bez obzira na presudu, cilj se postigao. Važno je zbog povijesti, zbog nas samih da smo jednostavno označili tko je bio agresor i tko je bio žrtva. I to će stajati u obrazloženju. Mislim da je naš tim odradio sjajan posao – rekla je Škare-Ožbolt, dodajući da se nada da će povjesničari i državna odvjetništva nakon presude nastaviti posao na svojim područjima.

Komentara 21

Avatar IVANIVANIVAN
IVANIVANIVAN
08:19 03.02.2015.

Zašto ne kaže kako to da su Pusićka i Josipović imali namjeru povući tužbu protiv zločina koji je napravila Srbija?

HR
H.R.T.99
08:22 03.02.2015.

"Pipl mast tras as" je pratila suđenje n engleskom jeziku.

Avatar TvojUjko
TvojUjko
08:44 03.02.2015.

Za zločine počinjene u Hrvatskoj pravomoćno osuđeno je ukupno 6 osoba pripadnika JNA i "SVK". to su Martić (35 godina), Mrkšić (20), Babić (13), Šljivančanin (10), Strugar (7,5) i Jokoć (7). Još se sudi Šešelju i Hadžiću. Martić i Babić,ić, oba svojevremeno predsjednici "RSK", označeni su pripadnicima udruženog zločinačkog pothvata na čelu kojega je bio Milošević i koji je imao za cilj stvaranje etnički čiste srpske države na teritoriju Hrvatske. Mrkšić i Šljivančanin osuđeni su za Vukovar, Strugar i Jokić za Dubrovnik. Kao što se vidi Haag je sve dobro pokrio. Treba li uopće spomenuti da su hrvatski pravomoćno generali oslobođeni.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije