TRADICIJA Etnoimanje J. Podsečkog posjetili učenici iz Bednje i Vrbna

Sa zanimanjem gledali kak se to nekad delala jabučnica

04.11.2008.
u 16:44

– Jabuke najprije moramo izrezati u četiri komada, potom ih drvenim batom u badnju dobro natući, a nakon toga smjesu grabimo u drvene kace i nosimo je na prešanje – s osmijehom je na svom etnoimanju uređenom pokraj rijeke Bednje u Rinkovcu učenicima osnovnih škola iz Vrbna i Bednje tumačio vlasnik Josip Podsečki.

Joža, poznat kao istinski zaljubljenik u običaje, tradiciju i povijest svoga kraja, s kojom u svakoj prilici želi upoznati djecu, lijepu jesen ovoga je puta iskoristio kako bi im prikazao starinski način proizvodnje jabučnice.

Da truda nije žalio, pokazuje i podatak da je skupio pola tone isključivo domaćih, starinskih, neprskanih jabuka zlatica, božićnica, bjelica i bobovca, te svom etnoimanju djeci prikazao “kak se to nekad delala jabučnica”.

– Iznenadio sam se, jer od šezdesetak djece nitko dosad nije vidio kako se radi jabučnica. Jasno, najzanimljivije im je bilo nabijanje smjese i prešanje u starinskoj preši iz 1934. godine. Začas smo naprešali škaf jabučnice, a onda je bilo veselja, kad su iz škafa slatki jabučni sok potegnuli slamkama – radovao se domaćin.

A dok su djeca potom i iz čašica “guštala” svježi sok od jabuka, Joža im je pričao i o fermentaciji te o tome kako se sok pretvara u jabučni ocat, poznat po svojim mnogobrojnim ljekovitim svojstvima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije