Vladajući nas neće ušutkati i mi ćemo borbeno kao i dosad naći načina da govorimo o svim bitnim temama za društvo, poručili su danas zastupnici Mosta. Klub zastupnika Mosta pozdravio je plan da se izmijeni saborski Poslovnik, no i poručio kako se ne slaže s izmjenama koje su objavljene u medijima i kojima se pokušava ugušiti pravo oporbe na slobodu govoru. Neprihvatljivo je, naglasili su zastupnici Mosta, da izmjene pripremaju samo vladajući zastupnici bez konzultacija sa svim ostalim saborskim klubovima zastupnika. Zbog toga traže ozbiljnu, stručnu raspravu na Odboru za Ustav u koju će biti uključeni svi saborski zastupnici, a i sami predlažu određene izmjene koje bi trebale popraviti aktualni Poslovnik.
- Sadašnji Poslovnik ima ozbiljne demokratske deficite i zato Most smatra da su izmjene Poslovnika nužne i o tome se raspravlja već duže vrijeme, još je Božo Petrov dok je bio predsjednik Sabora otvorio tu temu i pozvao sve klubove zastupnika da svoje prijedloge upute Odboru za Ustav. Takvu proceduru sadašnja parlamentarna većina ne poštuje i to je razlika između našeg i njihovog pristupa – kazao je Mostov Robert Podolnjak. Poslovnik je, dodaje, srce parlamentarnog prava, pa njegova izmjena mora biti ozbiljan i promišljen posao koji se ne radi po hitnom postupku.
- Oporba nema ona prava koja su uobičajena u drugim demokratskim parlamentarnim državama, primjerice, naši zastupnici uživo mogu postavljati pitanja članovima Vlade samo na aktualnom prijepodnevu koje se održava svako nekoliko mjeseci na početku nove sjednice. U Njemačkoj, recimo, oporba to može raditi svaku srijedu, ne kao mi svako nekoliko mjeseci – kaže Podolnjak. Problem postoji i s interpelacijom za koju nisu propisani nikakvi rokovi kada bi trebala doći na raspravu, pa, pojašnjava Podolnjak, mnoge nikada ne budu raspravljene.
- I sad ako pogledate naš dnevni red vidjet ćete da su u njemu dvije interpelacije koje raspravu čekaju već mjesecima, a pitanje je i hoće ikada biti raspravljene jer predsjednik Sabora autonomno odlučuje kada će ih staviti na raspravu. U Njemačkoj se ona mora raspraviti u određenom roku, čak i ako Vlada ne odgovori na nju u traženom roku, i to je način na koji se štite prava oporbe – nastavlja Podolnjak te podsjeća kako često i oporbeni zakonski prijedlozi čekaju mjesecima na dnu dnevnog reda da ih se raspravi, pa traže da se uvede neki razumni rok za raspravu.
- Smatramo da zastupnici oporbe moraju imati bolje mehanizme kontrole izvršne vlasti, naročito putem češćeg postavljanja zastupničkih pitanja, putem istražnih povjerenstava i interpelacija. Zato tražimo ozbiljnu, stručnu raspravu o izmjenama Poslovnika na nadležnom odboru, promjenu Poslovnika u dva čitanja i donošenje tih izmjena uz konsenzus vladajućih i oporbe – kaže Podolnjak.
Njegova kolegica Ines Strenja Linić osvrnula se na najavu da čelnici saborskih odbora više neće moći sazivati tematske sjednice bez da se s time slože svi članovi tog odbora.
- Kolega Tomislav Panenić i ja vodimo dva saborska odbora koja su organizirala trećinu svih održanih tematskih sjednica. Rad saborskih odbora ne smije se svesti na par sjednica na kojima će se na brzinu raspraviti zakonski prijedlozi koji su u raspravi, to treba biti mjesto gdje se otvaraju i druge bitne teme za društvo – kaže Strenja Linić, pa najavljuje da je ona kroz Odbor za zdravstvo koje vodi već sazvala tematske sjednice o skupim lijekovima, o zlostavljanju djece na internetu, o djeci oboljeloj od malignih bolesti, što su, naglašava, sve vrlo bitne teme.
- Promjene Poslovnika koje su izašle u medije, a o kojima mi službeno nismo doznali ništa u Saboru, žele suziti prava oporbe da govore u Saboru. Neće nas ušutkati, mi ćemo uvijek pronaći načine da djelujemo, borbeno kao i dosad ćemo pronaći načine da govorimo o bitnim temama. Poslovnik se treba mijenjati kako bismo poboljšali rad u Saboru, a ne da se ušutkaju zastupnici – zaključila je Ines Strenja Linić.
Kak bi bilo lepo čitati ovaj portal kad bi prostora davali normalnima bar tolko ko ovim bolesnicima. Al nije fora, znaju novinari da bi malo tko čital pametne izjave, al bedastoće.... uh.