20.08.2017. u 11:15

Ovog tjedna uklonjene su još četiri statue, ovoga puta u Baltimoreu u Marylandu.

Rušenje jednog spomenika u Charlottesvilleu u američkoj saveznoj državi Virginiji završilo je smrću jedne aktivistice za ljudska prava.

Ovog tjedna uklonjene su još četiri statue, ovoga puta u Baltimoreu u Marylandu. U SAD-u je otvoren rat sa spomenicima. Gradonačelnici nekih gradova bivše Konfederacije (11 secesionističkih država), kao što je baltimorska Catherine Pugh, donijeli su odluku o uklanjanju statua generala i čelnika Konfederacije. U Baltimoreu su srušene četiri statue, među kojima i ona generala Roberta Leeja i Thomasa “Stonewalla” Jacksona. “Došlo je vrijeme da budu srušene”, kazala je gradonačelnica Catherine Pugh. U Marylandu, najavio je guverner Larry Hogan, bit će srušena i statua Rogera Brookea Taneya, petog predsjednika Vrhovnog suda SAD-a, koji je pravdao zakon o ropstvu. I u drugim gradovima bivše Konfederacije najavljeno je rušenje spomenika, a u Durhamu u Sjevernoj Karolini skupina mladih srušila je spomenik južnjačkom vojniku te ga zasula udarcima nogu i pljuvačkom. Računa se da ima još najmanje 1500 spomenika južnjačkim čelnicima.

Većina ih je podignuta i do 50 godina poslije Građanskog rata, koji je trajao između 1861. i 1865., dakle i početkom 20. stoljeća. Podizalo ih se radi slavljenja mita o “izgubljenom slučaju” (Lost cause), radi zaštite tradicije i neke utopije. Konfederacija nije bila geografski pojam ili prostor s lijepim kućama na čijim se nadstrešnicama pio hladni čaj, a ispred su bila stabla magnolija. Konfederacija je bila policijska država u kojoj je 40% stanovništva bilo u lancima. Srušit će se u Annapolisu u Marylandu i statua podignuta sucu Rogeru Brookeu Taneyu, koji je 1857. proglasio da je Dred Scott (Afroamerikanac rođen u Virginiji) rob i prema tome nije građanin i nema nikakva ustavna prava. Današnji, posebno mladi Amerikanci srame se toga razdoblja i žele srušiti spomenike “južnjacima”. No uvijek će biti nostalgičara ne za kućama s magnolijama već za vremenom robovlasništva. Bit će nostalgičara za Hitlerom i njemu sličnima ne zbog toga što se u njegovo vrijeme radilo i imalo se za život već zato što se neistomišljenika ili rasno različitog moglo zakonski proganjati.

Komentara 8

DU
Deleted user
12:36 20.08.2017.

Ne srame se Amerikanci. Već ovi liberali luduju dok taj Amerikanac ne poludi. Da li će po toj logici mijenjati i ime glavnog grada Washington jer svi znamo da je Washington imao crne robove na svojim imanjima??? Gdje to ludilo vodi?

Avatar 123456
123456
12:48 20.08.2017.

a i ti silvije bi mogel ipak malo pripaziti na koji način pišeš o kojim temama. Jako često si zabiješ autogol, ali valjda ne razmeš o čemu pišeš, pa za tebe vrijedi: Oprosti mu Gospodine, ne zna kaj dela!

Avatar 123456
123456
12:45 20.08.2017.

u Durhamu u Sjevernoj Karolini skupina mladih srušila je spomenik južnjačkom vojniku te ga zasula udarcima nogu i pljuvačkom. ------------------------------------------------------------------------------------------- kaj su i do tam došli naši antife - u ovakvom divljačkom ponašanju prema svemu kaj nije njihova ideologija prepoznajem rukopis pusičke, pupavca i LGBT-ovaca! ZDS!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije