Dolazak kineskog premijera Li Keqianga u bilateralni posjet Zagrebu i održavanje summita 16 + 1 u Dubrovniku izvrsna je prilika da Hrvatska ojača svoje političke i pogotovo gospodarske odnose s jednom od najmoćnijih svjetskih država. Inicijativa 16 +1 rođena je na prvom ekonomsko-trgovinskom forumu Kine i 16 zemalja srednje i istočne Europe u 2011. u Budimpešti. Otad se svake godine u drugoj zemlji sastaju čelnici tih 16 europskih zemalja i Kine kako bi produbili ekonomske, političke, ali i kulturno-obrazovne odnose.
Hrvatska, za razliku od nekih drugih članica te inicijative, dosad nije pak imala veće koristi od tih summita. Tako su, primjerice, Poljska, Srbija, Mađarska i Češka uspostavile strateško partnerstvo s drugom najvećom ekonomijom u svijetu, dok su u Estoniji, Mađarskoj, Češkoj i Srbiji otvoreni kineski logistički centri. No ključan preokret u hrvatsko-kineskim odnosima dogodio se kad je China Road and Bridge Corporation dobio posao gradnje Pelješkog mosta. Taj most je jako bitan Hrvatskoj zbog povezivanja njezina teritorija, ali jako je bitan i Kinezima jer, iako su izgradili puno veće mostove, to im je ipak prvi veliki infrastrukturni projekt na tlu EU koji je sufinanciran iz Unijinih fondova.
Odabir Kineza za graditelje Pelješkog mosta, s obzirom na dinamiku radova koji su u tijeku, pokazao se kao odličan potez. No taj most nam je bio presudan i da dobijemo ovogodišnje domaćinstvo inicijative 16+1. A to bismo domaćinstvo mogli iskoristiti za pridobivanje novih kineskih investicija. U prvom redu u morske luke i željezničke pruge. A one bi se onda mogle uključiti u kineski projekt “Jedan pojas, jedan put”, modernu inačicu Puta svile.
Kineska roba mogla bi u EU dolaziti preko riječke i zadarske luke. Interes za gradnju nizinske pruge od Rijeke do mađarske granice Kinezi su već pokazali, a sad je prilika da se taj interes i konkretizira. Veliki su potencijali i u turizmu pa bismo ogroman interes kineskih medija za posjet njihova premijera Hrvatskoj trebali iskoristiti i za privlačenje još većeg broja turista iz te najmnogoljudnije zemlje svijeta.
VIDEO Pogledajte zračnu snimku gradnje Pelješkog mosta: