Nepoznati prevaranti početkom ove godine izmislili su postojanje dvije vojne brigade u Ukrajini. Krajem prošlog mjeseca na to je skrenuo pozornost domaći nezavisni medijski projekt Militaryland. Riječ je o tzv. 88. mehaniziranoj brigadi i 13. Jäger brigadi, čiji su se profili pojavili na društvenim mrežama u veljači. Naknadno su se na oba profila počele pojavljivati fotografije navodnih pripadnika i njihove nove vojne opreme.
"Stvaranje ovih brigada brzo je izazvalo sumnju jer brojevi njihovih jedinica nisu bili u skladu sa standardnim ukrajinskim vojnim konvencijama numeriranja, a njihovi su amblemi sadržavali grafiku u komercijalnom stilu. Unatoč tome, obje su brigade objavile više slika koje prikazuju vojnike i opremu ukrašenu njihovim jedinstvenim amblemima", napisao je Militaryland.
Spominjanje nepostojećih postrojbi dospjelo je čak i u službenu medijsku komunikaciju, kada je u ožujku 2023. državna uprava okruga Varaš, u blizini granice s Bjelorusijom, objavila da su se 13. Jäger brigada i 88. mehanizirana brigada pridružile ukrajinskim snagama u tom okrugu. Međutim, bili su prevareni.
Maska su konačno pale nakon što je Glavni stožer ukrajinske vojske dao izjavu za Militaryland. "Unutar strukture Oružanih snaga Ukrajine ne postoji jedinica pod nazivom 88. mehanizirana brigada", navelo je vrhovno zapovjedništvo. Militaryland je dodao kako je vrlo vjerojatno da to vrijedi i za 13. Jäger brigadu.
VEZANI ČLANCI:
Još uvijek nije jasno tko stoji iza ove priče i što je bio njezin cilj. Međutim, čini se da financijska prevara nije u pitanju, budući da brigada nikada nije tražila donacije. Američki Forbes nagađa da su ove brigade vjerojatno dio psihološke operacije – pokušaja iz redova ukrajinske vojske da obmane Ruse i stvori dojam kako su ukrajinske snage jače nego što jesu.
"Psihološke operacije uobičajene su u ratu između Rusije i Ukrajine. Možda najpoznatiji primjeri uključuju korištenje lažnih vozila s obje strane – bilo da su to stari neupotrebljivi modeli ili makete – kako bi privukli neprijateljsku vatru i sačuvali stvarna vozila. Ipak, ako je 88. Mehanizirana brigada dio takve operacije, zašto je Glavni stožer u Kijevu tako lako otkrio tu informaciju?" pita se Forbes.
Druga teorija kaže da je ove račune kreirala manja skupina vojnika, koji predstavljaju manje postrojbe, poput vodova (desetak vojnika) ili satnija (do stotinjak vojnika). "U Ukrajini postoji bezbroj volonterskih paravojnih skupina koje djeluju izvan službenih vojnih struktura. Neke od njih obučavaju se s nadom da će jednog dana pristupiti oružanim snagama, dok druge planiraju pružiti otpor u slučaju da Rusi zauzmu njihove zajednice.
VEZANI ČLANCI:
Moguće je da su se, u pokušaju samopromocije, dvije takve skupine prozvale imenima 88. Mehanizirane brigade ili 13. Jager brigade. No zašto bi se toliko trudile – s lažnim profilima na društvenim mrežama i ukradenim fotografijama – da stvore dojam da su dio vojske?" navodi Forbesov stručnjak David Axe.
Inače, iako se veličina brigada razlikuje među državama, obično se sastoji od dvije do pet tisuća ljudi, uz nekoliko desetaka do stotina komada vojne opreme. Ove postrojbe sastoje se od različitih bojni, primjerice pješačkih, tenkovskih, izvidničkih i logističkih.
FOTO Cijeli svijet gleda prema SAD-u: Ovo su najbolji memeovi o američkim izborima
Prevara u Ukrajini? Ma nemre biti! Pa oni su kristalno čisti demokrati i dokazani poštenjaci! Nema tamo prevare. Nema tamo korupcije. To je ogavna podvala Putina... Buahahahahahahaha. Piši kući propalo!