Pilot-projekt udruge DOOR

Savjetuju kako da vam prihodi ne odu na režije

12.06.2015.Sisak-Clanovi udruge DOOR ovih dana na podrucju Siska obilaze socijalno ugrozene gradjane i provjeravaju kakva je energetska ucinkovitost njihovih domova i nakon toga spremaju se poduzeti odredjene mjere kako bi se smanjilo energergetsko siroma
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
17.06.2015.
u 15:35

Za mapiranje su odabrali Sisačko-moslavačku županiju. Donose i štedljive žarulje, prekidače...

Zvonko Koić iz Siska jedan je od brojnih stanovnika Hrvatske za koje bi se moglo reći da su energetski siromašni. Energetsko siromaštvo relativno je nov pojam, a podrazumijeva slučajeve kada pojedinac ili obitelj veći dio svojih prihoda daje za struju, vodu, grijanje. Koić mjesečno ima 800 kuna prihoda od socijalne pomoći, a veći dio naknade ode na režije.

– Uz to, kuća mi je stara, stolarija propala, pa se mnogo energije troši uzalud. A Vodovod šalje račune kao da ovdje živi višečlana obitelj, a ne ja sam, pa vjerojatno i negdje stare cijevi propuštaju. Plin mi je tik do kuće, kao i kanalizacija, ali nemam novca za priključak – govori 56-godišnji Koić pri obilasku volontera udruge DOOR iz Zagreba.

U Hrvatskoj je definiranje energetskog siromaštva tek u povojima, a DOOR, Društvo za oblikovanje održiva razvoja, izabralo je Sisačko-moslavačku županiju za pilot-projekt njegova mapiranja.

Poticaji nedostižni

– Obilazimo siromašna višečlana i samačka domaćinstva s dva cilja. Prvi je pomoći im smanjiti potrošnju energije, a drugi definirati uvjete energetskog siromaštva u Hrvatskoj i mapirati slučajeve – kaže Daniel Rodik iz DOOR-a.

Udruga će ukupno obići oko 400 domaćinstava, u kojima obavi kratak energetski pregled kuće ili objekta gdje borave te im na licu mjesta savjetuje sve vezano uz moguće uštede. U drugom posjetu donosi im štedljive žarulje, vremenske prekidače za bojlere, dodatke za slavine i slične uređaje koji štede energiju.

Osim toga, informiraju ih i o objavljenim natječajima za projekte energetske učinkovitosti, poput obnove fasade, no kako je riječ o siromašnim obiteljima, i uz sve poticaje to je za njih, uglavnom, nedostižno.

Veliki računi

– Iako moramo obići još 180 domaćinstava, za što tražimo dodatne volontere, već sada vidimo da su osnovni problemi loše opće stanje građevina. Krovovi prokišnjavaju, stolarija je loša, a i mnogo je velikih računa za vodu, a da potrošači ne znaju zbog čega je to tako – kaže Jelena Radošević.

>> 'Invalid sam i kad podmirim ratu kredita nemamo za kruh i režije'

>> Donosimo 7 trikova kako uštedjeti novac!

Foto: Alcatel

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije