Jasno i glasno

Schengen na mekoj granici!

01.11.2006.
u 18:00

Hoće li Hrvati pri prelasku granice sa Slovenijom, Italijom i Mađarskom, s kojima Hrvatska ima potpisan međudržavni ugovor o graničnom režimu samo s osobnom iskaznicom, ponovno morati nositi putovnice? Odgovor na to pitanje još se ne zna, a najvjerojatnije će biti tako još nekoliko dana dok Slovenija od Europske komisije, koja se bavi schengenskim režimom, ne dobije određen odgovor je li jači njihov međudržavni dogovor s Hrvatskom ili granični režim iz Schengena.

Od sljedeće godine schengenska granica s austrijsko-slovenske granice trebala bi se premjestiti na slovensko-hrvatsku, a to znači da nakon ulaska u Sloveniju cijelu Europsku uniju možete proputovati bez graničnih kontrola. Zato će slovenski policajci i carinici biti mnogo stroži nego sada i gužve na slovensko-hrvatskim graničnim prijelazima veće nego dosad. Sama pomisao da bi se i Hrvati, koji su do sada zbog međudržavnog sporazuma imali povlašteni položaj za ulaska u Sloveniju, mogli naći u istoj koloni kao građani iz ostalih država s prostora bivše Jugoslavije, ne samo da ljuti obične građane Hrvatske, nego u nezgodan položaj stavlja i hrvatsku politiku.

U trenutku kada je Hrvatska na pragu punopravna članstva u NATO-u i kada je u prva u čekaonici za ulazak u Europsku uniju, promjena režima na slovenskoj granici, koji nije slovenski hir nego schengenska obveza, frustrira i hrvatsku politiku koja će u trenutku kada su joj puna usta blagodati koje Hrvatska dobiva ulaskom u EU morati narodu objasniti zašto u Sloveniju, pa tako po tome Italiju i Mađarsku, više ne mogu s osobnom, nego s putovnicom.

Sve to pričam iz jednog razloga, a taj je što će se građani Bosne i Hercegovine, a posebno Hrvati, koji imaju dvojno državljanstvo, s tim problemom na hrvatskoj granici suočiti za nekoliko godinu kada Hrvatska bude ono što je Slovenija danas. Bit će zanimljivo kako će Hrvatska svojim sunarodnjacima u BiH objasniti tu svoju strogu konrolu koju od nje zahtijeva Europa.

Hoće li imati razumijevanja prema njima, kao što to traži sada od Slovenije i drugih susjednih zemalja. Često zvana "meka granica" postat će pravi "berlinski zid", a tretman onih koji nisu iz EU bit će onakav kakav je sada na granicama EU-a.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije