Potres magnitude 7,8 rano u ponedjeljak je srušio tisuće zgrada, uključujući brojne stambene blokove, kao i bolnice. Više desetaka tisuća ljudi ozlijeđeno je i mnogi su postali beskućnici. Broj mrtvih raste iz sata u sat i trenutačno je prema službenim podacima više od 5000 poginulih na području Turske i Sirije.
Agencija Ujedinjenih naroda za djecu priopćila je u utorak da su u potresima koji su razorili brojne zgrade u Turskoj i Siriji možda poginule tisuće djece. "U potresima koji su jučer rano ujutro pogodili južnu Tursku i sjevernu Siriju možda su poginule tisuće djece", rekao je glasnogovornik UNICEF-a James Elder novinarima na brifingu u Ženevi. Dodao je da organizacija ne može utvrditi konkretan broj poginule djece.
Petogodišnja Ayse iz Kahramanmaraşa imala je sreće te je spašena iz urušene šesterokatnice u kojoj je živjela s obitelji. Sedam je sati čekala kako bi je izvukli. Čim je ugledala oca, odmah ga je stisnula za ruku i nije ga puštala. Njeni roditelji i brat također su preživjeli razoran potres.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan proglasio je u utorak tromjesečno izvanredno stanje u 10 južnih pokrajina pogođenih razornim potresima ocijenivši da je riječ o katastrofi. Dva snažna potresa koja su se dogodila u ponedjeljak pogodila su jugoistočnu Tursku i sjevernu Siriju odnijevši do sada više od 5000 ljudskih života. Proglašenjem izvanrednog stanja predsjednik i vlada mogu zaobići parlament u provedbi novih zakona i ograničiti ili suspendirati prava i slobode bude li potrebno.
"Odlučili smo proglasiti izvanredno stanje kako bismo osigurali da se akcije brzo provode", rekao je Erdoğan u svojem drugom govoru od potresa.
Rekao je da će izvanredno stanje trajati tri mjeseca, što znači da će završiti pred predsjedničke i parlamentarne izbore 14. svibnja, a moglo bi biti i produljeno. Erdoğan je izvanredno stanje proglasio i nakon neuspjelog pokušaja državnog udara u srpnju 2016. godine. Erdoğan je rekao da je 70 zemalja ponudilo pomoć u spašavanju i da Turska planira otvoriti hotele i turistička središta u Antalyi da bi privremeno smjestila žrtve potresa. Rekao je da je u potresu u Turskoj poginulo 3549 ljudi.
Da su se vratili u Turkmenistan i pustili Grke, Armence i Kurde koji su tamo živjeli prije njih na miru, sad im se ovo ne bi dogodilo. A Grci, Armenci i Kurdi, čija je ovo domovina, umjesto pametovanja oko ulaska Šverdske i Finske u NATO gradili bi zgrade koje mogu izdržati jačinu potresa koji se mogu očekivati i sva ova nevolja bi se izbjegla. Žao mi je žrtava, a još više što se Turci još uvijek nalaze na tuđoj zemlji i to nisu sposobni shvatiti.