ambasador mira

Šeik Fares Al-Tayy: Kao hrvatski zet volio bi da se RH uključi u mirovni proces u Siriji!

šeik
Foto: Borna Filić/PIXSELL
1/6
08.03.2014.
u 11:51

Šeik Fares Al-Salamo Al-Tayy, Sirijac sa njemačkom putovnicom, inače hrvatski zet, krenuo je u misiju ostvarivanje mira među Sirijcima

Nakon što su propali pregovori u Genevi za okončanje rata u Siriji, ambasador mira i predstavnik koalicije Nacionalnog demokratskog saveza za mirnu promjenu, Šeik Fares Al-Salamo Al-Tayy, Sirijac sa njemačkom putovnicom, inače hrvatski zet, krenuo je u misiju ostvarivanje mira među Sirijcima. Sastao se sa režimskom stranom i oporbom unutar Sirije te van Sirije kako bi pokušao približiti stajalište zaraćenih strana te konačno postići mir u toj zemlji.

U razgovoru za Večernji list Šeik Fares nam je otkrio da je nadomak postizanja dogovora između oporbe i vlasti te očekuje skorašnji sastanak sa specijalnim izaslanikom Ujedinjenih naroda (UN) i Arapske Lige za Siriju Al-Akhdar al- Ibrahimi te sa predsjednikom Bashar Al-Assadom i kraljevima Saudijske Arabije i Katara gdje će glavna tema razgovora biti nastavak pregovora i sporazum o prekidu vatre.

Nedavno ste se sastali sa režimskom stranom te oporbom unutar i van Sirije. Kakav dojam imate i vjerujete li je moguće postići mir u Siriji?

- Da ne vjerujem ne bih se uključio u tu misiju. Sve zaraćene strane zalažu se za postizanje mira u Siriji. Ali, Sirijski problem nažalost nije u rukama samo Sirijaca. Jer, vjerujte mi, da svim Sirijcima, i s režimske strane i oporbe, srce plače zbog razaranja te zemlje. Sirija je jedina zemlja na svijetu u kojoj su, do prije izbijanja rata, živjele sve vjerske i etničke skupine u miru, ljubavi i toleranciji. Nama, Sirijcima, vjera nikada nije bila prepreka. U konačnici, mi smo potomci Isusa Krista i to vama treba biti jasno što to znači. Moj pradjed Hatem Al-Tayy, kojeg danas u arapsko-islamskom svijetu uzimaju za primjer kao najdarežljivijeg čovjeka. Umro je kao kršćanin. Ja, sam muslimanski sunit, moj brat je šijitski hodža, mama mi je Kurdkinja, a žena Hrvatica..i tako smo živjeli u Siriji. Naš glavni problem, u Siriji danas, su radikalni islamisti koji su došli iz cijelog svijeta i od Sirije žele napraviti Islamsku državu, nalik onoj talibanskoj, što mi Sirijci nikada nećemo dozvoliti.

U razgovoru sa režimom u oporbom svi su se složili kako su glavni problem ti teroristi koji nam razaraju i uništavaju ne samo kulturnu baštinu već i naš narod. Kao ambasador mira, koji je bio angažiran od strane UN-a za mir u Somaliji, od početka ste govorili da se ne želite baviti politikom ali ste na kraju ipak pokleknuli! Zašto?

– Gotovo tri godine od izbijanja sukoba u svojoj se domovini nisam htio miješati u politiku jer nisam političar već sam čovjek mira. Uključio sam se u mirovni proces u Somaliji i Angoli. Iako nikada nisam imao želju baviti se politikom, kada me nazvao sadašnji predsjednik koalicije Salim Abdul Wahab Kharat i zamolio da mu pomognem spasiti Siriju te mi iznio svoje prijedloge, naravno da sam prihvatio.

Suosnivač ste i predstavnik u svijetu koalicijskih snaga Nacionalnog demokratskog saveza za mirnu promjenu!?

- Tako je, danas sam predstavnik 34 sirijskih oporbenih stranaka, iz svih krajeva Sirije i različitih vjera kršćana, alavita, druza, Kurda i sunita, koji su se prije mirovne konferencije Geneva 2 udružile u koalicijske snage Nacionalnog demokratskog saveza za mirnu promjenu. To je zasad najjača opozicijska stranka koja djeluje unutar Sirije. Naša koalicija okupila je velik broj doktora, pisaca, akademika i cilj nam je spasiti Siriju. Svoje zahtjeve uputili smo UN-ovu mirovnom posredniku Al-Akhdaru Al-Ibrahimu, što je on pozdravio. Naime, mi bismo htjeli da odmah dođe do prekida vatre, dozvoliti humanitarnim organizacijama da ulaze u Siriju i formirati prijelaznu vladu nacionalnog jedinstva koja će napraviti velike reforme u demokratizaciji Sirije te iskorijeniti kriminal i korupciju.

Sastali ste se sa predstavnicima oporbe koji su pregovarali u Genevi! Jeste li uspjeli naći zajedničku platformu unutarnje i vanjske oporbe?

- Moram priznati da je moj sastanak sa vanjskom oporbom bio dosta konstruktivan. Dogovorili smo se da razgovaramo i dalje a nadam se da ćemo jednog dana se i ujediniti jer isti nam je cilj zaustaviti krvoproliće naše jedine domovine Sirije. U Genevi sam se sastao i sa bivšim veleposlanikom SAD-a u Siriji, Robertom Ford s kojim smo dogovorili daljnju suradnju oko ujedinjenja oporbe. Isto tako, sada čekam termin za sastanak sa Saudijskim kraljem Abdullah bin Abdulaziz al-Saud i Katarskim emirom Šeikom Tamim Al- Tani te sa predsjednikom Bashar Al-Assadom i vjerujem da ću uspjeti u svojoj mirovnoj misiji.

Bili ste u posjetu Kosovu i Albaniji! Da li je taj posjet bio politički ili gospodarski?

  -I jedno i drugo! Uskoro bih trebao posjetiti i BiH te ostale zemlje regije kako bih surađivali u zaustavljanju odlaska mudžahedina u Siriju. U Albaniji sam se sastao sa predsjednikom države i parlamenta te ministricom gospodarstva, dok sam se na Kosovu sastao sa kosovskim dužnosnicima. Sastanak je bio koristan i nadam se da ćemo uspjeti nešto postići. Kao hrvatski zet,volio bih da se i Hrvatska uključi u mirovni proces u Siriji i zbog naših i njezinih interesa. Hrvatska je prijateljska zemlja i uvijek će biti. Imao sam priliku u nekoliko navrata, u neformalnom razgovoru, razgovarati sa bivšim predsjednikom Stjepanom Mesić koji mi je dao punu podršku.

Komentara 6

JH
Jasna Horvat
13:07 08.03.2014.

je je, mi smo zemlja sa ogromnim ugledom i autoritetom. Mogli bi tmo poslati delegaciju žužul, granić, jandrokvić, pusić, pa neg pregovaraju godinama.

XA
xaron
17:22 08.03.2014.

Evo i S.Mesic mu je dao podršku, a to je najbolji znak da je Šeik politički bezveznjak. Mnogi kojima je Mesić davao podršku loše su završili, a neki od njih i tragično.

DU
Deleted user
21:46 08.03.2014.

Ako je Mesić nekome dao podršku, onda je taj 100% sumnjiv, ili Mesić ima imanje i u Siriji. A Bajić tamo nemože. Nemože tamo ni Cvitan. Nedamo ni da ide naša vojska. Neka Mesić pošalje zeta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije