Spašavanje života: Na Rebru nakon dvije godine nastavljeni jedinstveni kardiološki zahvati

Sićušnim ‘kišobranima’ zatvorili rupe u srcima 8 dječaka i djevojčica

rebro
VL
VL
Autor
Diana Glavina
04.10.2009.
u 17:46

Tako su poslije dvije godine zastoja Barbara, Antea, Tea, Krunoslav, Ines, Ivana, Lana i Karlo označili nastavak programa zatvaranja defekta interatrijskog septuma srca na Klinici za pedijatriju KBC-a Rebro u Zagrebu čiji su počeci bili 2000. godine.

Osmero dječaka i djevojčica od pet do šesnaest godina koji su rođeni s "rupom u srcu", s defektom atrijskog septuma, prije nekoliko dana podvrgnuti su kardiološkom postupku zatvaranja rupice u srcu zbog čega crvena krv ulazi i miješa se s plavom krvi.

Na mjestu defekta ugrađen im je sićušan "kišobran" i mali pacijenti napustili su bolnicu kao posve zdrava djeca.

Kišobran će se presvući normalnim fibrinskim naslagama pa se s vremenom neće ni vidjeti.

Nastavak programa
Tako su poslije dvije godine zastoja Barbara, Antea, Tea, Krunoslav, Ines, Ivana, Lana i Karlo označili nastavak programa zatvaranja defekta interatrijskog septuma srca na Klinici za pedijatriju KBC-a Rebro u Zagrebu čiji su počeci bili 2000. godine. Uz pomoć "kišobrana" srčana mana posve je ispravljena u trideset i petero djece - rekao nam je predstojnik Klinike prof. dr. Ivan Malčić.

- Preko vene u preponi djeteta koje je u općoj anesteziji potiskuju se različite vrste medicinskih instrumenata kojima se precizno označuje defekt, još jednom izmjeri njegova veličina da bi se posebnom uvodnicom uveo "kišobran" koji zatvara rupicu u srcu. Važan je i najmanji detalj, pa tako i količina tkiva za koje se kišobran priljubljuje i zatvara defekt. Sve se radi pod kontrolom rendgena i ultrazvuka.

Da bi se kišobran u rupicu postavio bez komplikacija vrlo je važan usklađen timski rad pedijatrijskih kardiologa, anesteziologa, inženjera radiologije, medicinskih sestara - istaknuo je prof. Malčić.

Kardiologinja iz Varšave
S obzirom na to da su naši liječnici imali dvogodšnju stanku u obavljanju ovog postupka, u dvorani za kateterizaciju njihov je rad nadzirala prof. dr. Grazyna Brzezinska-Rajszys iz Varšave, jedna od najistaknutijih pedijatrijskih kardiologinja u Europi.

Uz dr. Malčića zahvate su obavili dr. Hrvoje Kniwald i dr. Dalibor Šarić.

U najrazvijenijim centrima liječenje srčanih bolesti u djece bez operacije obuhvaća čak 50 posto svih slučajeva.

- U centru na Rebru to je 34 posto. Zasad jedino koji ne ugrađujemo stentove u djece, no bit će to naš sljedeći korak - tvrdi prof. Malčić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije