Od izdvajanja neosnovnih djelatnosti iz državne i javne službe država očekuje 20-ak posto uštede na poslovima čišćenja, pranja, peglanja, pripreme hrane i pića, prijevoza i zaštite. Na tim poslovima u državnim i javnim službama radi 26.500 radnika, a država ih plaća 3,4 milijarde kuna. Razlike između satnica u pojedinim tijelima pritom su velike, primjerice sat čišćenja je između 26 i 86 kuna.
– Voljela bih da se to uredi tripartitnim sporazumom između Vlade, sindikata i poslodavaca – rekla je potpredsjednica Vlade Milanka Opačić. Dodala je i da zdravstvo zasad neće ići u outsourcing jer se velike promjene očekuju po master planu. Međutim, po nastupu poslodavaca zainteresiranih za preuzimanje poslova kuhanja, čišćenja i peglanja u zdravstvenim ustanovama, reklo bi se da je to samo privremeno.
– Ne vidimo razloga zašto se ne bi moglo pripremati 70 dijetalnih jela, to je posao profesionalaca – čulo se iz redova poslodavaca, koji tvrde da su u Europi i outsourcing i insourcing normalni poslovni procesi. Šefica sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek izašla je iz dvorane ne htijući slušati poslodavce, komentirajući potom da oni ignoriraju navode potpredsjednice Vlade koja je zdravstvo izuzela iz outsourcinga.
– Izdvajanje znači u prvom redu manje plaće, a potom i manji broj zaposlenih – uvjeren je Željko Stipić iz školskog sindikata Preporod.
Ministar Željko Jovanović rekao je da sindikati svoje tvrdnje trebaju argumentirati. Međutim, sindikalnu argumentaciju ministri Jovanović, Linić i Opačić nisu ni planirali odslušati jer su napustili poludnevnu konferenciju prije no što su sindikati došli na red. Stoga sindikati svoje stajališta o outsourcingu nisu ni prezentirali.
>> Čišćenje, glačanje, kuhanje... izdvojit će se iz 2300 subjekata
>> Vanjske čistačice dobre za Rebro, ali ih Vlada za ostale odgađa
Napisao je u Despot u vašim novinama danas svaka sekunda ostanka ove vlasti je neprocjenjiva šteta, kakve reforme nakon dvije trečine mandata, ostavka