Štrajk zdravstvenih radnika

Sindikat reagirao na vijest o djetetu koje nije operirano zbog štrajka: 'Informacije nisu smjele izaći van'

Članovi sindikata "Zajedno" prosvjedovali ispred Opće bolnice Zabok
Foto: Robert Anic/PIXSELL
1/38
12.11.2024.
u 15:10

U KBC-u Zagreb u ponedjeljak je radi štrajka jedno dijete vraćeno iz operacijske sale jer je sestra instrumentarka odbila raditi, u štrajku je

Veliki incident dogodio se u KBC-u Zagreb u ponedjeljak kada je radi štrajka jedno dijete vraćeno iz operacijske sale jer je sestra instrumentarka odbila raditi. Ujutro je sindikalni povjerenik navodno rekao na ortopediji da se dijete može operirati, ono je pripremljeno za operaciju, dobilo premedikaciju, dovezeno je u salu, a onda je instrumentarka rekla da je ona štrajka.

Zamjenik ravnatelja KBC-a Zagreb Stjepko Pleština kazao je da je na Rebru u utorak manje djelatnika u štrajku nego jučer, te da najviše problema imaju s instrumentarkama te je poručio da vodstvo bolnice ne manipulira zahvatima na djeci, kako ih optužuje sindikat.

Javnosti su se obratili iz Sindikata Zajedno:
- Znamo da smo djelatnost, koja za razliku od nekih drugih, ne može zaustaviti obavljanje posla. Ometanje štrajka radi se samo zdravstvenim djelatnostima. Plenkoviću poručujem da je poražavajuće to što ljudi koji drže stup zdravstva moja prava moraju izboriti štrajkom. Slučaj maloljetne osobe ne želim komentirati. Sve osobe uključene oko toga znaju što se dogodilo i ne smiju iznositi van. Žalosti me to što je izneseno nešto uopće van, ali i to što su iznesene neke pogrešne informacije. Ne znam tko je to pustio van, čudi me to što je izašlo van jer se informacije pacijenata čuvaju. Štrajkat ćemo do ispunjenja naših zahtjeva. Spremni smo sjesti s premijerom i ministrom i želimo naći zajednički jezik.

Evo što kaže Ministarstvo zdravstva o slučaju djeteta i operacijske sale:

"Nastavno na nedavne medijske istupe članova sindikata ''Zajedno'' potrebno je javnost upoznati s činjenicom kako je Ministarstvo zdravstva dosljedno u pozivima na dijalog.

I nadalje ostajemo otvoreni za rješavanje postojećih pitanja u zakonskim okvirima.

- Od samog početka pozivam na razgovor, pa i sada, te apeliram da prevlada razum, stoga je važno pojasniti kako Ministarstvo zdravstva nije samostalno u rješavanju pitanja reevaluacije koeficijenata u donesenoj Uredbi - ističe ministar Beroš, dodavši kako je Ministarstvo zdravstva dostupno za dijalog o unaprjeđenju javnog zdravstvenog sustava, uključujući poboljšanje uvjeta rada i materijalni položaj zaposlenika, ali i da se zahtjevi sindikata u aktualnoj situaciji mogu isključivo riješiti u institucionalnom okviru.

VEZANI ČLANCI:

Također ističemo kako je sindikat ''Zajedno'' bio na razgovoru u Ministarstvu zdravstva 6. ožujka ove godine, ali i tijekom postupka mirenja te su sukladno istom jasno upoznati s predmetnom problematikom i načinom rješavanja iste.

Važno je voditi računa kako u četvrtak počinju pregovori oko granskog kolektivnog ugovora te uskoro počinju i pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru.

Nastavno na štrajk, Ministarstvo zdravstva i danas je održalo video- konferenciju s ravnateljima zdravstvenih ustanova iz cijele Hrvatske, a vezano uz kontinuirano praćenje organizacije rada i dostupnosti pružanja zdravstvenih usluga pacijentima.

Prema posljednjem izvještaju ravnatelja bolničkih ustanova, u 15 akutnih bolnica nema štrajka, dok se u njih 9, broj djelatnika koji su u štrajku, smanjuje.

- Pozdravljam odluku svakog pojedinog zdravstvenog djelatnika koji se vratio na svoje radno mjesto, okrenuo potrebama pacijenata i nastavio s redovitim pružanjem zdravstvene skrbi, što je i osnovna zadaća djelatnika u zdravstvenom sustavu – poručuje ministar Vili Beroš.

Nepobitni su i javno dostupni dokazi povećanja plaća. Podsjećamo kako ova Vlada u kontinuitetu već treći mandat osigurava kvalitetnije uvjete rada i materijalna prava za sve djelatnike u zdravstvenom sustavu. Od 2016. do danas plaće u zdravstvu su narasle za više od 100%, a u odnosu na prethodnu Uredbu u proteklih godinu dana plaće su porasle za 32%, a čiji je trošak je iznosio čak 528 milijuna eura.

Članovi sindikata Zajedno koji sudjeluju u ovom štrajku nisu u tome iznimka. 

Stoga, još jednom apeliramo kako je jedini ispravni put za rješavanje mogućih nelogičnosti Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnim i javnim službama kojim koordinira Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Na tom putu sindikati će imati, kao i do sad, punu potporu Ministarstva zdravstva.

>>Na Rebru problemi zbog štrajka instrumentarki, KBC Osijek radi neometano>>

Članovi sindikata "Zajedno" prosvjedovali ispred Opće bolnice Zabok
1/37

Komentara 2

ST
stomiovotreba
17:12 12.11.2024.

Sestru instrumentarku u zatvor.

IF
I_Fotez
17:38 12.11.2024.

Pa ne moraju štrajkati treba sve privatizirati a ovi ne radnici neka idu van tamo je med i mlijeko a ne zapitaju se kako je radnicima koji rade za minimalac na temperaturi preko četrdesetak stupnjeva a kako to da ministarstvo zdravstva ne provjerava radno vrijeme jer ujutro najprije kavica i razgovori ugodni a bolesnici čekaju i svaka ordinacija kasni s radom barem pola sata ali zato završavaju jedan sat ranije i još im bi im se trebali klanjati pa lijepo dajte otkaz i ne brinite se tko će nas liječeti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije