Ordinacije obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije i stomatologije prepuštaju se koncesionarima, a domovi zdravlja bi se, umjesto primarne zdravstvene zaštite, bazično bavili sekundarnom, odnosno postat će mjesta brze dijagnostike i brzog specijalističkog liječenja.
Reforma kroz dva ključna zdravstvena zakona, Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kroz od tri do pet godina preorijentirat će specijalističku zdravstvenu zaštitu na lokalnoj razini i smanjiti pritisak na bolnice, objašnjava Siniša Varga.
Klima-uređaji i zarada
– Umjesto da se bave primarnom zdravstvenom zaštitom za koju su dokazali da ne znaju i ne rade je dobro, preorijentirat ćemo domove zdravlja da organiziraju specijalističku zdravstvenu skrb, samostalno ili u suradnji s bolnicom u županiji ili regiji. U DZ će se dobivati brza dijagnostika i brzo specijalističko liječenje, a to je proces koji traje od tri do pet godina – kaže Varga te ističe da nije problem u liječnicima zaposlenima u domovima zdravlja, već u ravnateljima.
– Za isti novac koncesionar bi osigurao punu zdravstvenu zaštitu pacijentima, potpunu opremljenost ordinacije, koja je i oličena, s klima-uređajima, i imao zaradu. Ordinacije su neopremljene i posluju s gubitkom. Neobjašnjiv je tok novca kad uđe u dom zdravlja, ali to je pitanje više za njihove vlasnike – kaže te naglašava:
– U velikom broju slučajeva nije na doktorima krivnja zbog prevelikog upućivanja u bolnice ili izdavanje lijekova. Nemaju na čemu raditi, je rim to nije omogućio njihov ravnatelj. Imamo primjer županijskog DZ-a u kojem 80% ambulanti nemaju vagu i visinomjer! Ne da nemaju EKG ili holter! I naravno da pacijente upućuju u bolnicu jer ih ne mogu liječiti – govori Varga.
>>Cijeli tekst čitajte u dvobroju Večernjeg lista od četvrtka ili prelistajte e-izdanje Večernjeg lista!
Pa gdje su ipak pronalazili te ministre kao što je Varga...