Alka je završila, ali prašina se za njom još nije slegnula. Pozdrav koji je alkarski vojvoda Ante Vučić iz svečane lože uputio predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku izazvao je brojne reakcije pa oni koji su priželjkivali skandal ni ove godine nisu razočarani.
Stipe Jukić, predsjednik VAD-a, potvrdio je da je Upravni odbor od Časnog suda zatražio očitovanje je li vojvoda prekršio Statut, a Miro Bulj, član VAD-a, smatra da je pozdrav bio “ulizivački” te da je Vučić Alku pretvorio u “slugansko-dodvorničku”, a ne vitešku igru te kako zbog toga treba otići. Predlaže izmjenu Statuta da bi u VAD mogli ući svi koji to žele i odlučivati.
Sinj obranio Karamarko?
– Nakon predizbornog govora na 300. Alki vojvode Ante Vučića moglo bi se zaključiti da je 1715. godine Sinj obranio Tomislav Karamarko, a ne naši pradjedovi predvođeni fra Pavlom Vučkovićem – kaže Bulj i dodaje da ih vojvoda sramoti.
Vučić ne smatra da je pogriješio.
– Ponosan sam na sve što se događalo na Alki koja je prošla veličanstveno, što je zaključeno na svim tijelima VAD-a i Časnog suda. Dlaku u jajetu može svatko tražiti. Red je u takvoj prigodi pozdraviti, i prijašnjih su se godina pozdravljali predsjednici velikih stranaka. Nikoga nisam uvrijedio, u govoru sam pozvao na zajedništvo u rješavanju problema. Tko je dobronamjeran, može biti ponosan na Alku – poručio je Vučić koji je prošle godine pred Ivom Josipovićem, pokroviteljem Alke, iz svečane lože pozdravio Kolindu Grabar-Kitarović.
– Veliki jubilej Alke, na žalost, i ove je godine imao neprimjerenu političku konotaciju. Inače, ja sam svojedobno pristao biti pokrovitelj Alke nakon dogovora s VAD-om o tome da će Alka biti potpuno depolitizirana, da će biti nacionalni projekt i da ćemo je međunarodno afirmirati. To je uključivalo povratak u VAD istaknutih alkara koji nisu desno politički orijentirani. Ja sam svoj dio pogodbe, za razliku od njih, ostvario. Možda se sadašnjem vodstvu Alke politizacija čini oportunom, ali na duže staze za sve vlasti koje nisu desno orijentirane VAD su učinili nedosljednim i nepouzdanim partnerom – kaže Josipović.
Na pitanje kako objašnjava fenomen da najviši predstavnici državne vlasti u Sinj dolaze sa strepnjom što će im poručiti čovjek u narodnoj nošnji, sa šubarom na glavi, odgovara da nije riječ o strepnji, nego o elementarnoj pristojnosti.
– Alkarski vojvoda, sam po sebi, nema nikakvu političku relevantnost. On je glasnogovornik lokalne desnice i Crkve u koordinaciji s HDZ-om. Politički domet njegovih poruka onoliki je koliko mu važnosti daju mediji – zaključuje Josipović.
Uvriježena praksa
Alka je uvijek pljeskala vlastodršcima, od austro-ugarskih do jugoslavenskih, osim danas, kada hrvatsku vlast kritizira. Svi još pamte govor vojvode Ante Kotromanovića kada se obrušio na Mesića i Račana. Ivan Kozlica, autor knjige “Alka u politici, politika u Alki”, iako smatra da je Vučić prekršio Statut koji propisuje da vojvoda imenom i prezimenom može pozdraviti samo glavnog gosta, ističe kako nije riječ o presedanu, nego o uvriježenoj praksi.
Pogledajte vatreni govor Ante Kotromanovića na Alki 2001. godine:
– Vojvoda Ante Kotromanović uveo je 2001. praksu neselektivnog pozdravljanja i kršenja propisa. U pozdravu je nabrajao poznate ljude u gledalištu, primjerice Dina Rađu i Tonija Kukoča. Vojvode nakon njega, Ivan Čikara i Ante Vučić, prisvojili su sebi ekskluzivno pravo da mogu pozdravljati koga hoće – kaže Kozlica.
Alkarski vojvode sebi daju za pravo predstavljati glas naroda, a to što političari strepe koga će čovjek na konju u Sinju spomenuti, više govori o njima samima nego o Alki i vojvodi – zaključuje Kozlica.
>>300 godina Alke: Knjiga o velikoj alkarskoj tradiciji puna je povijesnih pikanterija
>>'Vlada je dala novac za ovo, ali to je vaš novac. Narodu vraćamo što je njegovo'
Sto se mene tice, vaznije mi je sto kaze covjek s subarom na konju nego uhljeb zvan politicar.