Britanac osuđen na 25 godina zatvora zato što je prokrijumčario 50.000 tableta ecstasyja na Maltu oslobođen je jer je naknadno dokazano da u tim tabletama nije bilo ni traga kemikaliji MDMA, ilegalnoj supstanciji pravog ecstasyja, već su tablete sadržavale legalnu supstanciju koja ima efekte slične ecstasyju.
Bez ikakve kontrole
Riječ je o samo jednom primjeru “dizajniranih droga”, koje djeluju isto kao i prave, ali u većini europskih zemalja nisu zakonski zabranjene.
Moguće ih je kupiti na 115 internetskih trgovina na kojima vrećica tableta “biljnog” ecstasyja košta 11,5 eura, a 3 grama nečega što se zove Spice Gold Spirit, što je zapravo biljna mješavina natopljena sintetičkim supstitutom kanabisa, stoji 25 eura i može se naručiti i iz Hrvatske.
Europska agencija za droge u svojem izvješću već govori o “fenomenu spice” koji se Europom u posljednjih nekoliko godina proširio poput požara.
U izvješću se navodi da su tek potkraj prošle godine njemački i austrijski forenzičari otkrili koju psihoaktivnu tvar spice sadrži. Riječ je o supstanciji JWH-018 koja je sintetizirana 1995., i to u eksperimentalne svrhe. U međuvremenu je sintetiziran niz srodnih spojeva, koji se stavljaju u proizvode poput spicea, a koji ne podliježu međunarodnoj kontroli i čije su posljedice za zdravlje uglavnom nepoznate.
Deset minuta nakon pušenja jointa sa 0,3 grama spicea pojavljuju se prvi vidljivi znakovi – crvenilo bjeloočnica, tahikardija, suhoća usta te promjena percepcije i raspoloženja. U Njemačkoj i Švedskoj zabilježeno je 40-ak hospitalizacija nakon upotrebe spicea.
Zapravo se ne zna gdje se sve varijante ovih legalnih droga proizvode, no ima naznaka da većina dolazi iz Azije. Internetske trgovine koje te droge prodaju nazivaju ih “biljnim osvježivačima zraka koji povoljno djeluju na one koji ih udišu”, no uz napomenu da je prodaja dopuštena samo punoljetnim osobama.
“Kreativci” protiv zakona
Postoji i niz foruma na kojima kupci sličnih proizvoda razmjenjuju iskustva o konzumaciji. Upravo analizom postova na tim forumima Europska agencija za droge načinila je profil tipičnog konzumenta. To su mlađi ljudi koji žele stjecati nova iskustva s drogama, oni koji žele konzumirati droge, a istovremeno biti “čisti” na eventualnim testovima.
Osam članica EU spice je registriralo kao ozbiljan problem i već su izglasale zakonsku zabranu, a u još četiri procedure su u tijeku. No s druge strane, postoji velik rezervoar kreativnosti – kruže informacije da već postoji devet legalnih zamjena koje će se pustiti na tržište kad se zakonski zabrani spice.
Nasi predsjednicki kandidati trose malo jace droge od spice-a. bandic je na kokainu od kad je jos postao gradonacelnik zagreba .... hebrang je na heroinu .... da ne nabrajam dalje ...