Zaboravili na Čehe

Slovačko DA hrvatskom članstvu u EU uzdrmalo temelje Unije

'radicova'
''
03.02.2012.
u 10:00

Češko izuzeće potvrđuje da Češka ne mora vratiti imovinu sudetskim Nijemcima

Iz Slovačke je u srijedu stigla dobra vijest za Hrvatsku – tamošnji je parlament prvi ratificirao pristupni ugovor Hrvatske s EU. Dok je Hrvatska još zahvaljivala Slovacima, europski diplomati hvatali su se za glavu: Slovačka je, kažu, napravila veliku pogrešku, u proceduri su zanemarili dogovor europskih čelnika u Vijeću EU. Presedan je to koji prijeti ne samo stabilnosti EU i Lisabonskom ugovoru nego posredno i ratifikaciji hrvatskog ugovora u ostalih 26 država članica.

Jako protivljenje

Naime, Slovačka je istodobno s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora morala prihvatiti i protokol o češkom izuzeću iz Europske povelje o temeljnim pravima, koja je sastavni dio Lisabonskog ugovora, te protokol o irskom izuzeću u pitanjima poreza, prava na život, obrazovanje i obitelj, što su Slovaci propustili učiniti. Da bi stvari postale jasnije, vratimo se u vrijeme pregovora o Lisabonskom ugovoru. Češka je zatražila – i dobila – izuzeće iz Povelje o temeljnim pravima, ponajprije zato da bi se spriječio povrat imovine sudetskim Nijemcima zaplijenjene poslije Drugog svjetskog rata. Suglasnost za češko izuzeće nije bilo jednoglasno – brojne su države izrazile nezadovoljstvo. No u zaključcima bruxelleskog summita održanog 29. i 30. listopada 2009. jasno je navedeno kako su se čelnici država i vlada svih zemalja članica suglasili da će za sljedećeg ratificiranja bilo kojeg pristupnog sporazuma – a to je, pokazalo se, Hrvatska – pridružiti Protokol o češkom izuzeću Lisabonskom ugovoru kao i Ugovor o funkcioniranju Europske unije. Irskoj su dali isto jamstvo. Ratifikacijom irskog, odnosno češkog dodatka ili protokola uz pristupni ugovor Hrvatske željelo se izbjeći ponovno odlučivanje o Lisabonskom ugovoru. Štoviše, bez irskog izuzeća šansa da Lisabonski ugovor prihvate Irci bila je mala.

Mogao bi nastati kaos

Slovački presedan, kaže naš sugovornik, mogao bi potaknuti brojne probleme u EU i stvoriti – kaos. Primjerice, pita se, tko sada sprečava bilo koju državu da učini isto? Mađarska se, primjerice, žustro protivila češkom izuzeću jer ono također onemogućuje povratak konfiscirane imovine Mađarima. Jedan od mogućih scenarija jest i taj da i Češka odugovlači s ratifikacijom hrvatskog ugovora, dok njezin problem – da ono što je dogovoreno bude provedeno u djelo – ne bude riješen. Usto, sama je Češka podijeljena oko izuzeća iz Povelje. Socijaldemokratska oporba, naime, tvrdi da izuzeće iz Lisabonskog ugovora onemogućava Čehe u ostvarenju socijalnih, radničkih i drugih ljudskih prava, odbacuju ga te su najavili da ga neće podržati u parlamentu. Mogao bi uslijediti domino efekt – izuzeće bi moglo postati element ucjene između raznih država koje brane svoje interese – a kolateralna žrtva mogla bi biti i ratifikacija hrvatskog ugovora u svim članicama. Iz slovačkog veleposlanstva u Zagrebu jučer su, pak, objasnili da nisu ratificirali irski i češki protokol jer oni u Slovačkoj "još nisu potpisani". Kad će ih potpisati, ne znaju točno. U prvoj polovici ove godine, kratko su objasnili.

Komentara 172

Avatar germanikus
germanikus
19:24 03.02.2012.

Temelji Unije su se ozbiljno uzdrmali kad su u Uniju pušteni Talibani kao što su Slovenija ili Rumunjska!

Avatar gadogadni
gadogadni
19:34 03.02.2012.

nije Slovačko DA hrvatskom članstvu uzdrmalo EU, nego slovačko zaboravljanje češkog i irskog izuzeća...senzacionalistički naslov!!! p f f f f f

Avatar patkovic
patkovic
14:37 03.02.2012.

opereta groteska

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije