Burza slatkovodne ribe u Karlovcu, sportsko-rekreacijski centar u Slunju, mrestilište na Šumbaru, bazen u Kamanju – možda u prvi mah zvuči nevjerojatno, ali četiri su to od 380 projekata predloženih za buduću županijsku razvojnu strategiju. Njihovi autori, zajedno s Razvojnom agencijom, koja koordinira izradu strategije, pripremit će ih, te u bližoj ili daljnjoj budućnosti, kandidirati za sredstva europskih ili nacionalnih fondova.
Projekt Sportsko-rekreacijskog centra Rastoke izradio je Kordun d.d., jedno od rijetkih poduzeća koje je to učinilo. Prema njihovu planu, centar bi trebao obogatiti turističku ponudu Slunja, ali i postati središnje mjesto za sve ono što se događa vezano za Rastoke, Plitvice i tranzitni turizam.
‘Bolje išta nego ništa’
– Za taj projekt imamo već lokacijsku dozvolu, a centar, s brojnim sportskim i turističkim sadržajima, treba biti na prostoru između Korane i Slunjčice, prema Napoleonovu magazinu. Projektom smo planirali izgradnju objekata, zaštitu prirode, čak i restauriranje magazina – kaže Mile Turkalj, direktor Korduna.
Mnoge su udruge prijavile projekte, no Klub sportskih ribolovaca Korana Karlovac ima jedinstven – mrestilište kojim bi omogućili poribljavanje svih karlovačkih rijeka. Riješili bi tako probleme osiromašena ribljeg fonda, kojem loše čine kanalizacija, kormorani, krivolovci i nesavjesni ribolovci.
– Odavno već upozoravam da, ne budemo li imali svoja mrestilišta, nećemo imati dovoljno ribe za poribljavanje, jer novca za kupnju u ribnjacima nemaju ni bogatiji od nas. Zato želimo napraviti svoje mrestilište. Na Šumbaru, gdje su jezera povezana i imaju stalni dotok vode, izradili smo i jedno plitko, koje ima sve što mrestilište mora imati. Treba još montažni objekt, u kojem bismo imali potrebne sprave, umjetna gnijezda, male kaveze za mlađ – najavio je predsjednik Kluba Željko Capan.
Kaže da projekt može biti manji ili veći, odnosno vrijednosti od 100 tisuća kuna nadalje jer za potrebe kluba ‘bolje je išta nego ništa’.
I dok bazen u Karlovcu, za koji su projekti rađeni pa mijenjani, više nitko i ne spominje, Kamanje je svoj projekt prijavilo u Razvojnu strategiju. Osim bazena, tu je još 30 drugih, po čemu su najbolji od svih općina.
Potreba mjesta
– Kada mi spomenemo da želimo bazen, može se činiti kao da čovjek ima velike oči. Međutim, to je projekt za budućnost i nadam se da će se shvatiti kako je to potreba našeg mjesta. Nije i najvažnija, jer su nama prioriteti izgradnja dječjeg vrtića, kanalizacije, nogostupa, ali i sportska dvorana i bazen. Želimo razvoj kakav imaju mjesta slične veličine u Europi. Nije to nikakav luksuz, nego dio opće urbane strukture mjesta poput Kamanja – napominje načelnik općine Damir Mateljan.
Ogulin najbolji
Ogulin je od svih gradova na našem području, u strategiju prijavio najviše projekata, čak 61. Ima ih različitih, od onih vezanih za komunalnu infrastrukturu i gospodarstvo, do projekata iz područja kulture i predškolskog odgoja.
– Svi su oni vrlo važni za razvoj ogulinskog kraja. Prijavili smo ih da bismo mogli, kada za to dođe vrijeme, natjecati se za sredstva iz pretpristupnih fondova Europske unije, koji su vrlo aktualni – rekla je glasnogovornica Grada Karmela Matić.
Jedino KAMANJE ima šanse jer tam ne vlada HDZ