Jedna je socijalna radnica pogriješila u postupanju s obitelji Rođak na Pagu, propustivši poduzeti potrebne mjere za obitelji u riziku kako bi se zaštitila djeca, i zbog toga se protiv nje pokreće disciplinski postupak. Utvrdio je to izvanredni stručni nadzor Hrvatske komore socijalnih radnika pokrenut nakon strašnog slučaja 28. veljače, kada je 54-godišnji Josip Rođak svoje četvero djece bacio s balkona.
- Nadzorom je utvrđeno kako dvije od tri nadzirane socijalne radnice, koje su vodile navedenu obitelj, nisu napravile stručni propust, dok jedna socijalna radnica jest. Propust se odnosi na primjene metoda i postupaka socijalnog rada u radu s obiteljima koje su u riziku, utemeljenih na suvremenim spoznajama znanosti i prakse, kao i u primjeni pozitivnih popisa vezano u zaštitu prava i dobrobiti djeteta - stoji u priopćenju kojeg potpisuje Antun Ilijaš, predsjednik Komore. socijalnih radnika.
Povjerenstvo za stručni nadzor Komore socijalnu radnicu predlaže pokretanje postupka pri Disciplinskom sudu HKSR-a.
Komora socijalnih radnika dosad nije imala običaj javno objavljivati rezultate stručnih nalaza, ali riječ je o slučaju bez presedana koji je potresao javnost i potaknuo niz kritika prema sustavu socijalne skrbi.
- Komora ovime pokazuje kako se ne odriče odgovornosti u događajima u kojima postoje propusti naših članova, kada su oni utvrđeni stručnom procjenom, te ćemo i dalje ustrajno raditi na utvrđivanju svih otežavajućih uvjeta u kojima se mogući propusti događaju i o tome obavještavati javnost - ističu iz Komore, te poručuju:
“Svjesni interesa javnosti za navedeni propust, obavještavamo kako HKSR dosljedno radi sukladno propisima koji uređuju pravila stručnog nadzora, te kako u skladu s njima nije moguće davati daljnje izjave tijekom cjelokupnog postupka do njegovog dovršetka pravomoćnim rješenjem, a u kojem postupku djelatnica ima pravo prigovora kao i pravo na tajnost identiteta.
Svako daljnje inzistiranje na identitetu djelatnice predstavlja kršenje njenih prava na obranu i bitno pridonosi daljnjim otežavajućim okolnostima u njenom radu s korisnicima.
Još jednom apeliramo na sve stručnjake iz sustava socijalne skrbi, kao i ostale s kojima međuresorno surađujemo, kao i građane, njihove inicijative te cjelokupnu javnost, da se suzdrže od paušalnih i neutemeljenih ocjena koje unaprijed pretpostavljaju krivnju socijalnih radnika bez dokaza, jer je HKSR, uz ostale ovlasti, stručno tijelo osnovano u svrhu stručnog nadzora nad radom ovlaštenih socijalnih radnika.
Podrška socijalnim radnicima u ostvarenju njihovih zahtjeva za manjom birokracijom, više vremena u radu s korisnicima, boljim prostornim uvjetima rada, usklađivanjem broja korisnika s europskim standardima i zapošljavanjem stručnih radnika sukladno postojećim propisima, ujedno predstavlja podršku naprednom, boljem, pravovremenom i učinkovitijem sustavu zaštite žrtava bilo kojeg oblika nasilja.
Samim time podrška je usmjerena i postizanju uređenijeg i sigurnijeg društva, čemu teže svi zaposlenici sustava socijalne skrbi”.
Sve neuređene države svijeta cijelu krivnju očajno lošeg sustava (resora) prebacuju na jednu malu i beznačajnu osobu koja je po prirodi stvari u takvom sustavu abnormalno preopterećena i koja najmanje može utjecati na kvalitetu cijelokupnog sustava. Balkan!