Dvadesetšestogodišnji Shirwa Mohamud Ahmed zaletio se za upravljačem toyote ispunjene eksplozivom u vladinu zgradu u somalskom gradu Bossasso. Njegov samoubilački napad bio je koordiniran s još četiri istovremena napada, a poginulo je dvadesetak ljudi. Događaj se zbio prije godinu dana, a zanimljiv je prije svega zato što je Shirwa Mohamud Ahmed zapravo bio američki državljanin i uspješan student na koledžu u Minneapolisu.
Dobra zabava
Privučeni obećanjima o “bratstvu” i “pomoći staroj domovini”, ali i adrenalinskoj zabavi, 20 mladića somalskih korijena iz Minneapolisa napustilo je SAD i otputovalo u Somaliju. Nakon dolaska smješteni su u kampove za obuku gdje su ih Somalci, Arapi, ali i instruktori koji su stigli iz zapadnih zemalja učili vojnim vještinama, a potom su se pridružili pobunjenicima.
Njihov nestanak prijavljen je prije dvije godine. O svom putu mladići uglavnom nisu obavijestili ni svoje najbliže. Prije godinu dana započela je istraga koja je prošlog ponedjeljka rezultirala podizanjem optužnica protiv prve osmorice Somalaca koji su u SAD-u organizirali njihovo regrutiranje, odnosno pomagali terorističkoj grupi Al-Shabab, koju State Department smatra povezanom s Al-Qa'idom. Ukupno će, zasad, biti optuženo 14 osoba s prebivalištem u SAD-u. Petorica su poginula u terorističkim napadima, četvorica optuženih priznala su krivicu i čekaju presude, a nekoliko ih je uspjelo pobjeći preko granice s Meksikom.
Prema pisanju američkih medija, riječ je o najsveobuhvatnijoj federalnoj istrazi još od vremena napada 11. rujna.
Strah od radikalizacije
Amerikanci se, naime, plaše da bi se Somalci nakon rata u pradomovini mogli upustiti i u akcije protiv ciljeva u Americi ili u Zapadnoj Europi. Za sada nema nikakvih dokaza o postojanju neke slične somalske urote, no istragom je utvrđeno da su u kampovima za obuku u Somaliji oni prošli opsežan program indoktrinacije protiv “zapadnih vrijednosti” i politike država poput SAD-a i Izraela. Radikalizacija mladih Amerikanaca podrijetlom iz muslimanskih država vrlo je aktualno pitanje, pogotovo nakon masakra u američkoj vojnoj bazi Fort Hood koji je počinio američki bojnik Nidal Malik Hasan, čiji su roditelji podrijetlom iz Palestine.
Ako im se ne sviđa u SAD-u onda uvjek postoji rješenje, povratak u Afriku i Aziju. Ako ih se ulovi u pripremanju terorističkih akcija onda ih treba zajedno s obiteljima deportirati natrag od kuda su i ispuzali. To je bar lako i svi će biti sretni i zadovoljni.