ANONIMAN U SSSR-U, HEROJ U RUSIJI

Sovjetski vojnik koji je zabijao barjak na Reichstag umro u Dagestanu

Sovjetski barjak na reichstagu
19.02.2010.
u 06:55

Gotovo 65 godina nakon što se, u zadimljenom kaosu uličnih borbi po razrušenom središtu Berlina, sa suborcima popeo na nacistički Reichstag da tamo zabije sovjetsku zastavu, u dalekome rodnom Hasavjurtskom rajonu na Kavkazu u utorak je umro Abdulhakim Ismailov – posljednji preživjeli borac s legendarne fotografije ratnog izvjestitelja Jevgenija Haldeja.

Ta fotografija jedan je od temeljnih slikovnih i simboličkih dokumenata 20. stoljeća, artefakt iz enciklopedija i školskih udžbenika širom planete. No sve do 90-ih samo je nekolicina znala pravu istinu o nastanku fotke.

U službenoj povijesti, koju je tada pisao pobjednik rata Sovjetski Savez, pisalo je da su barjak na Reichstag postavili Aleksej Berest, Mihail Jegorov i Meliton Kantarija (Staljinov sunarodnjak Gruzijac).

Nakon raspada SSSR-a, na 50. godišnjicu pobjede, poznati je televizijski novinar Nikolaj Svanidze intervjuirao ratnog veterana Alekseja Kovaljova. Komentirajući fotografiju, "djeduška" iz Kijeva hitro je ustvrdio: „Da, to sam ja, a pored mene su Ljonja Goričov iz Minska i Abdulakim Ismailov iz Dagestana!“. Zatim je njegove riječi potvrdio i autor fotografije Haldej. Identiteti stvarnih aktera izmjenjeni su iz propagandnih razloga.

Današnji povijesni izvori otkrivaju da su onih dana Sovjeti više puta puta postavljali barjak na zgradu njemačkog parlamenta, ali su ju vojnici Wehrmachta iz okolnih ulica uspjevali rušiti. Haldej je tada snimio preko 30 fotografija; poznato je da su rađene planski, po nalogu TASS-a, te da je neke od njih kasnije obrađivao ondašnjim verzijama photoshopa kako bi naglasio propagandne simbole te isprepleo umjetničku i dokumentarističku funkciju fotografije.

Jedan od njenih aktera, obavještajac Leonid Goričov, izdahnuo je ubrzo nakon završetka rata od zadobivenih rana. Kovaljov je preminuo 1997., dvije godine nakon intervjua. Ismailova je kao Heroja Rusije, naknadno odlikovao Boris Jeljcin, te je do nedavne smrti u 95. godini slavljen, posebno u rodnom Dagestanu

Komentara 69

XL
xlns
07:18 19.02.2010.

\"...da je neke od njih kasnije obrađivao ondašnjim verzijama \'photoshopa\' kako bi naglasio propagandne simbole te isprepleo umjetničku i dokumentarističku funkciju fotografije.\" Zgodna, ali nespomenut informacija jeste da je ovom momku sa satom retuširanjem isti maknut, da se implicitno ne priznaju razmjeri pljačke Crvene armije po Njemačkoj. Više informacija se može naći na Wikipediji.

XL
xlns
07:20 19.02.2010.

Hahaha ... da, nisam uopće skužio da frajer ima dva sata! LOL!

MO
Morkin
07:16 19.02.2010.

Ako malo bolje pogledate, vidjet ćete da nadređeni (lik sa šapkom na glavi), koji pomaže barjaktaru da se uspne sa zastavom, na svakoj ruci ima po jedan sat (ispod rukava još nekoliko), kao SIMBOL VREMENA - istinskog nadolazećeg \"antifašističkog\" oslobođenja naroda istočne evrope. Slava osloboditeljima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije