HRVATSKA PODRŽAVA PUT SRBIJE U EU, ALI...

Srbija će morati ukinuti sudsku nadležnost za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na teritoriju Hrvatske

hdz, miro kovač
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
1/5
19.09.2016.
u 07:54

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova u tehničkom mandatu Miro Kovač poručio je da će Hrvatska poduprijeti Srbiju na putu prema članstvu u EU.

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova u tehničkom mandatu Miro Kovač ocijenio je za beogradske novine Blic da su Hrvatskoj u interesu dobrosusjedski odnosi sa Srbijom i poručio da će Hrvatska poduprijeti Srbiju na putu prema članstvu u EU, ali da će ta susjedna zemlja morati ispunjavati pristupne kriterije i, između ostalog, ukinuti sudsku nadležnost za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na teritoriju Hrvatske. "To je i u hrvatskom interesu. Ali, Srbija će morati ispunjavati pristupne kriterije. Morat će, primjerice, ukinuti sudsku nadležnost za procesuiranje ratnih zločina počinjenih na teritoriju Hrvatske. Moramo definirati rješenje prema kojem će hrvatski sudovi procesuirati ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, a srpski sudovi one počinjene u Srbiji. Tako se surađuje dobrosusjedski", rekao je Kovač u intervjuu za beogradski Blic koji izlazi u utorak.

Upitan hoće li nova hrvatska vlada promijeniti politiku prema Srbiji, kazao je da su "Hrvatskoj u interesu dobrosusjedski odnosi sa Srbijom". Ustvrdivši da je Hrvatska "stoički istrpjela nevjerojatne iracionalne salve" iz Srbije, ocijenio je da to nije pomoglo Srbiji. "Želimo kooperaciju, a ne konfrontaciju. Očekujemo da verbalni napadi iz Srbije prestanu", rekao je Kovač. Nije se složio s tvrdnjom da su trenutačni odnosi dviju država "na najnižoj razini" od 2000. godine, ustvrdivši da se radi o paušalnim ocjenama. "Odnosi između Hrvatske i Srbije dobro se razvijaju, posebno na gospodarskom planu, s tim da se mogu i moraju još bolje razvijati. Inače, 2000. godine našim državljanima bile su potrebne vize za putovanja u naše dvije zemlje. Viza više nema", kazao je Kovač.

Hrvatska će biti poslovno stroga i poštena

Odbacio je krivnju Hrvatske za loše odnose Beograda i Zagreba. "Je li hrvatska državna vlast organizirala sastanke s diplomatskom zborom u Hrvatskoj i žalila se na Srbiju? Nije. Je li netko od nas zbog Srbije pisao pisma europskim institucijama u Bruxellesu? Nije. Jesmo li mi dijelili nekakve promemorije protiv Srbije po hrvatskoj diplomatskoj mreži? Nismo", rekao je Kovač, konstatirajući kako "od svega toga Srbija nema ništa". 

"To nije dobro za naše odnose. Treba se uhvatiti posla i napredovati na putu prema članstvu u EU. Hrvatska će na tom putu pomagati, biti poslovno stroga i poštena", poručio je.

Želja mu je, kaže, rješavati probleme i izgraditi odnose između Hrvatske i Srbije nalik na one koje imaju Francuska i Njemačka. "Želim dati doprinos psihološkom rasterećenju mlađih generacija kada su u pitanju odnosi između Hrvatske i Srbije", rekao je Kovač, ocijenivši kako to nije lako postići. "Treba imati hrabrosti i suočiti se s prošlošću, riješiti pitanja ratnog naslijeđa, bez kompleksa govoriti o ratu koji je 90-tih godina Slobodan Milošević vodio u Hrvatskoj", dodao je. Na pitanje smeta li li mu što ga dio javnosti u Srbiji "percipira kao proustaškog ministra", Kovač je rekao da takvima predlaže da "ne čitaju novine, ne slušaju i ne gledaju emisije koje takve gluposti šire". 

Kazao je i da će o tome ostaje li ministar i u budućoj vladi, "na kraju odlučiti budući mandatar Andrej Plenković" te da "još nije došlo do razgovora o funkcijama". Uvjeren je da će "do ministarskog posjeta Srbiji doći vrlo skoro". 

"Imamo brojna otvorena pitanja zbog kojih treba sjesti za stol", rekao je Kovač, ustvrdivši kako "treba mukotrpno raditi na stvaranju mira i stabilnosti u jugoistočnoj Europi". "Suradnja Hrvatske i Srbije tu je ključna", kaže Kovač, ocijenivši da je njegov aktualni srbijanski kolega Ivica Dačić čovjek s kojim bi "sigurno mogao mnogo toga riješiti".

>>Miro Kovač o formiranju vlade: Nismo još došli do razgovora s nacionalnim manjinama

>>Kovač o tužbama BiH protiv branitelja: Ne znamo koliko ih ima

Komentara 55

ST
stefj
08:22 19.09.2016.

Hm, Srbija je u jako teškoj gospodarskoj situaciji i vlada tamo vuče jako nepopularne poteze. Smanjenje su plaće birokraciji, a sada je i otpušteno 20.000 birokrata... U takvoj situaciji nije čudno da Srbija treba vanjskog neprijatelja da malo zabavlja ljude, a Hrvatska im baš dobro dođe. Uz medijsku kontrolu i skoro pa suspenziju demokracije lako je krivnju za sve prebaciti na Hrvatsku... Mada, tamo normalni ljudi više skoro niti ne prate medije (kao što se kod nas nije gledao HTV Dnevnik za vrijeme Radmana), te baš ne vjeruju svemu što mediji iznose. Evo npr. mediji su pisali kako su vaterpoliste Partizana žive palili u centru Zagreba (tome se pridružio i nor. index kod nas), ubijali ih bejzbol palicama i klali na Trgu Bana Jelačića, no to više nitko normalan u Srbiji nije uzeo ozbiljno... Pa cijela turistička sezona prošla je bez ijednog incidenta, a da je bila i neka sitnica, Beogradski mediji bi uz pomoć ovih Jugo-domaćih digli neviđenu halabuku... Ima Srbija puno unutarnjih problema mora pokazivati prema van, inače će se urušiti. Ako Plenković uspije složiti vladu, bit Srbiji puno teže i na domaćem terenu. Do sada se u EU-u nisu niti obazirali na razne gluposti koje je Srbija radila, no moglo bi se desiti da takve stvari više neće prolaziti niti kod njih doma.

SE
senior
08:32 19.09.2016.

Ovaj tip vanjsku politiku Hrvatske vodi sa gačama spuštenim na gležnjevu. Ako je to najbolje što HDZ može izabrati za ministra vanjskih poslova naje***i smo kao žuti.

ME
Meter
09:05 19.09.2016.

Ratne zločine sudski trebaju procesuirati baš svi, neovisno o tome gdje su počinjeni i tko ih je počinio

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije