Poželjna stabilnost

Srbijanski dinar trebao bi se ugledati na hrvatsku kunu

kuna, novac
Arhivska fotografija
31.08.2011.
u 08:25

– Kuna u 17 godina gotovo ni jednom nije izgubila vrijednost, a povijest dinara vrlo je loša – smatra A. Stevanović iz Centra za slobodno tržište.

"Hrvatska poštanska banka u svoju je ponudu kredita uvrstila i stambene zajmove indeksirane u kunama, bez ikakvog vezanja za euro ili neku drugu stranu valutu. Građani Srbije, kako stvari sada stoje, još dugo neće moći računati na sličnu pogodnost, upravo stoga što ovdje ni jedan niti drugi kriterij ni izbliza nisu ispunjeni", piše beogradski Danas, a prenose i drugi mediji u Srbiji.

S tim se slaže i ugledni ekonomist Vladimir Gligorov, stručnjak Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije, koji kaže da je "zapravo čudno što se u Hrvatskoj ovakvi krediti ranije nisu pojavili jer je Hrvatska središnja banka uspjela stabilizirati inflaciju, još od 1993. ili 1994.“ dodajući kako "od tada do danas Hrvatska ima relativno nisku i predvidljivu inflaciju pa je zanimljivo pitanje zašto je tamo euroizacija toliko velika i zašto se toliko štedi u eurima".

– Takva štednja ograničava mogućnosti plasmana kredita u kunama jer se stvara problem valutne neusklađenosti. Njihova je politika već 17 godina fiksni tečaj, uz održanje relativno niske inflacije. U tom smislu zanimljiv je neuspjeh njihove središnje banke u povećanju povjerenja u kunu unatoč njezinoj stabilnosti – primjećuje Gligorov, a Danas konstatira kako "Srbiji nedostaju sve tri stvari, koje ima Hrvatska, kako bi i Srbi mogli doživjeti pojavu stambenih kredita u dinarima".

– Prvo, štednja u Srbiji isključivo je u eurima. Drugo, inflacija je i dalje samo fiskalni instrument, a njezina stabilizacija u biti nije cilj središnje banke. U posljednjih deset godina razina inflacije bila je razmjerno visoka, a varijacije znatne. Jasno je da je to određeno fiskalnim potrebama – objašnjava Gligorov, a slično razmišlja i Aleksandar Stevanović, suradnik Centra za slobodno tržište.

– Razlika između Hrvatske i Srbije je u tome što tamo za 17 godina kuna praktički ni jednom nije izgubila vrijednost, dok je kod nas povijest kretanja dinara vrlo loša. Kada Srbija u idućih 15 godina bude vodila takvu politiku kakvu je vodila Hrvatska, onda će se i kod nas pojaviti stambeni krediti u dinarima – kaže Stevanović.

Ključne riječi

Komentara 39

TO
Toni50
21:21 01.09.2011.

Srbijanski dinar trebao bi se ugledati na hrvatsku kunu i da se opet pretopimo po želji EU svi u isto svi isti balkančerosi !

CU
cunt
17:06 31.08.2011.

Srbijanski dinar trebao bi se ugledati na hrvatsku kunu,,,,,,,,,,,, moš\' mislit ima se u koga ugledat...............

DO
doktorica
09:24 31.08.2011.

briga nas

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije