Do zahlađenja na relaciji Beograd - Zagreb došlo je nakon izbora u Srbiji, a stvari su se pogoršale nakon oslobađajućih presuda hrvatskim generalima u Haagu, pišu beogradske Večernje novosti u članku naslovljenom \"Hladni mir Srba i Hrvata\" u kojemu analizira uzroke i stanje hladnih odnosa dvije susjedne države. Novosti tvrde kako je je srpski premijer Ivica Dačić poslao Hrvatskoj signal da bi dvije države trebale krenuti od početka u poboljšanju odnosa, ali iz Zagreba nije stigao konkretan odgovor već tek učtiv signal kako su \"spremni na susret dvojice premijera u dogledno vrijeme\".
- I ja bih volio da su ti odnosi dobri. Ali za to mora postojati strogi reciprocitet - koliko daš, toliko dobiješ. Srbija je Hrvatskoj širom otvorila vrata svog tržišta, a s njihove strane toga nema. Potreban je obostrani interes, a umjesto toga a hrvatske strane imamo uvjetovanja, traže da se mi njima prilagođavamo i da odnosi budu kakvi njima odgovaraju - kaže Vasilije Krestić, povjesničar i ekspert za srpsko-hrvatske odnose, kako ga predstavljaju Novosti.
Srbi u Hrvatskoj se nadaju poboljšanju odnosa jer u toem vide mogućnost rješavanja \"nagomilanih problema\", a saborski zastupnik Milorad Pupovac drži kako je sastanak srpskog i hrvatskog premijera neophodan \"kako zbog bilateralnih odnosa, tako i radi europske i regionalne perspektive obje države.
- U bilateralnim odnosima postoje četiri grupe pitanja koja traže kontinuiran rad: povratak izbjeglih i prava manjina, pitanje nestalih i kulturnog blaga, problem granice i pitanje tužbi pred Međunarodnim sudom pravde. Ove teme zahtjevaju ozbiljan pristup i susret na najvišoj razini, a najbolje premijera - kaže Pupovac dodajući kako je potrebna suradnja Hvatskoj zbog ratifikacije ulaska u EU, a Srbiji zbog dobijanja datuma za početak pregovora sa EU.
Srpski diplomat Ognjen Pribićević ocenjuje da će \"odnosi dviju država biti u fazi hladnog mira još najmanje desetljeće ili dva\".
- Suština je da ti odnosi godinama prolaze kroz faze toplo-hladno, pa će i u perspektivi biti uspona i padova. Ni Beograd ni Zagreb nisu zaintersirani za razvijanje ekonomske, gospodrske i kulturne suradnje, pa je i to jedan od razloga što će otopljavanje ići teško - kaže Pribičević.
Srbija više treba Hrvatsku nego obrnuto.Jasno im treba kazati da od tužbe nećemo da odustanemo,moraju da plate sve gradove i sela koje su spalili.Moraju da odgovaraju za sve žrtve koje su poklali.Moraju da vrate teritorij adu bez ikakvoga pregovaranja,tek onda odnosi obaju država bi mogli da budu topliji nikako drugaćije.