Dopredsjednik Demokratske stranke Srbije, Miloš Aligrudić na plenarnoj sjednici Vijeća Europe u Strasbourgu, u povodu nedavnih prosvjeda u Vukovaru zbog uvođenja ćirilice u službenu uporabu, ukazao na potrebu poštivanja prava nacionalnih manjina u tom području te istaknuo kako je "poštivanje prava nacionalnih manjina i njihovo pravo na službenu uporabu njihovog jezika i pisma u sredinama u kojima žive u značajnijem broju vrijednosna tečevina suvremenih demokratskih sustava", prenosi agencija Tanjug.
Podsjetio je kako Hrvatsku na to dodatno obvezuje članstvo u Vijeću Europe i Europskoj uniji.
– Nažalost, osim verbalnog zalaganja, nismo vidjeli da su hrvatske vlasti učinile konkretne korake da se događaji, kao što su nasilno skidanje ploča s ćiriličnim pismom, ne ponove – rekao je Aligrudić dodajući kako su se "pojedini hrvatski dužnosnici gotovo ispričavali vandalima".
Vijećnicima u Strasbourgu je "objasnio" kako povijest Hrvata i Srba nije uvijek bila povijest sukoba, čak je nekada bilo i razdoblje kada su bila "dva naroda sličnog podrijetla protkana željom za ujedinjenjem".
– Mnogi od vas i ne znaju da su hrvatski i srpski jezik, dva toliko slična jezika da se razumijemo bez ikakvog prijevoda, a da je ćirilično pismo bilo cijenjeno i prihvaćeno čak i od hrvatskih katoličkih fratara – franjevaca u 19. stoljeću – poučio je Aligrudić zaključujući kako je "zbog toga sve ovo još tužnije i zahtijeva konkretnu akciju na sprječavanju protucivilizacijskog i nezakonitog ponašanja".
>> Ćirilica u Vukovaru je trijumf bešćutnosti