PLANET POLITIKE

Srpski predizborni pucanj u prazno

28.09.2006.
u 16:35

Srbijanska je vlada potpisala ugovor o posebnim odnosima između Srbije i srpskog entiteta u Bosni i Hercegovini. U susjednoj se državi 1. listopada održavaju parlamentarni izbori. Da bi popratna glazba pri potpisivanju bila zvučnija, stigao je i premijer Koštunica sa skupinom gospodarstvenika. U Banjoj Luci je otvoren Tanjugov press-centar.

U trenutku kada u Srbiji nezaposlenost i nezadovoljstvo rastu, a Europska je unija prekinula svaki odnos s Beogradom, ubačena je prokušana nacionalistička krilatica o ”ujedinjenju svih Srba”. Opet se ponavljaju stare fraze kako bi se, nakon gubitka Kosova i Crne Gore, ujedinjenjem sa srpskim entitetom u Bosni došlo do magične brojke od “deset milijuna Srba”. Beograd bi postao središte regije. Međutim, ugovor o posebnim odnosima, na koji prema Daytonu obje susjedne države imaju pravo, već godinama postoji, a tobožnje novo potpisivanje tek je puko ponavljanje već postojećeg i predizborni pucanj u prazno.

U istu predizbornu kategoriju može se ubrojiti i Dodikovo mahanje nekakvim referendumom o odcjepljenju srpskog entiteta. Poznato je da međunarodna zajednica ne samo da takvo što ne bi priznala ti nego bi svakog političara koji bi se u to upustio visoki predstavnik EU u Sarajevu odmah smijenio. Točno je da su reformski procesi u Bosni i Hercegovini u posljednje vrijeme zastali. Ali međunarodna je zajednica napravila neke pogreške u koracima. Prije svega, izabrala je pogrešan tajming za reforme jer je izborna godina u BiH počela veoma rano. Tako se dogodilo da zajednički ustav nije prošao, a Milorad Dodik je dobio manevarski prostor za zaustavljanje procesa integracije zajedničke policije.

Međutim, sve će to nakon izbora doći na svoje mjesto. Međunarodni stručnjaci već imaju u džepu projekt zajedničke policije, koju će premijer Dodik nakon izbora svojim biračima vjerojatno prodavati kao “kompromisnu formulu”.

S druge stane, u Srbiji će nakon što je Bruxelles zbog nesuradnje s Haaškim tribunalom odbio nastaviti bilo kakve razgovore s Beogradom doći do prijevremenih izbora. Ministri iz Labusove stranke G17 već su najavili da će izaći iz vlade. U studenome će najvjerojatnije biti donesena odluka o nadziranoj neovisnosti Kosova pa je Koštunici pred izbore opereta o “posebnim odnosima” sa srpskim entitetom dobrodošla.

Međutim, međunarodni odnos snaga, osobito nakon odlaska Blaira te uspješna iznalaženja nove formule za Europski ustav, posve je drukčiji nego prije i nije povoljan za Beograd. Srbiji ostaju dvije mogućnosti: europske integracije ili samoizolacija.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije