Više nema neizvjesnosti – najljepši koprivnički drvored, onaj u Ulici Đure Basaričeka, ove će se godine srušiti jer će se ulica temeljito obnoviti.
Sadio luđak
– Iako su te katalpe prekrasne, morat će se srušiti. Stanovnici se žale da je to drveće agresivno i da podiže asfalt pa i instalacije. Koliko rastu u zrak, toliko i u zemlju – kazala je jučer Helena Hećimović, članica gradskog Ekološkog društva.
Katalpe su posađene 50-ih godina prošloga stoljeća, a na njihovo bi mjesto, drži H. Hećimović, trebalo posaditi autohtono drveće, primjerice, lipe ili divlje kestene.
Katalpe su porijeklom iz Sjeverne Amerike, a simbol su očinskog doma i sinovljeve poslušnosti. Njima u čast još 2002. godine, kada su se trebale rušiti, postavljena je izložba u Dječjem domu Svitanju.
– Tko je posadio to drveće, bio je lud. Kad smo kopali do podzemnih kabela za struju, korijenja je bilo do kuće, dugačko četiri metra, a debelo kao šaka – požalio se stanovnik Basaričekove Ivan Lakuš, a njegova supruga Dragica kaže da zaklanjaju vidik te imaju velike plodove i lišće koje mora na jesen stalno čistiti.
– Ulica je povišena u odnosu na pločnik pa kad padne kiša, dvorište je kao jezero. Voda ulazi i u podrume i stvara vlagu po kući. Možda i korijenje uništava kanalizaciju – žali se, pak, Vilko Šikić, a taj problem imaju svi stanovnici u Basaričekovoj.
Andrija Čolig pokazao nam je da su katalpe već trule i da se ruše same od sebe, a oni ih, kaže, srušiti ne smiju.
Novi rotor
U Gradu najavljuju potpuno renoviranje Basaričekove, u što će uložiti 5,5 milijuna kuna.
– Pronaći ćemo novo rješenje za hortikulturu, vjerojatno manje drveće, a ove godine zamijenit ćemo dotrajalu komunalnu infrastrukture pod zemljom te sagraditi šest metara široku prometnicu, pješačko-biciklističku stazu od 2,5 metra širine s obje strane, 30-ak bočnih parkirališta te sagraditi kružni tok na križanju Basaričekove i Opatičke – kazala je Maja Ištvan Krapinec, pročelnica za prostorno uređenje.
Tipični Pripadnici tisućljetne kulture.