Samo nekoliko dana nakon što su islamisti ISIL-a u sjevernom Iraku uništili stari asirski grad Dur Sharrukin, razbili ostatke prapovijesnog grada Hatre te buldožerima poravnali Nimrud nedaleko od Mosula, vođa ISIL-a Abu Bakr al-Baghdadi objavio je novi cilj. Treba uništiti piramide i Sfingu u Egiptu.
Divljaštvo bez granica
Kulturocid koji nad povijesnim blagom provode pripadnici ISIL-a moguće je usporediti još samo sa zbivanjima iz 2001. godine kada su talibani u Afganistanu potpuno uništili drevne skulpture Buda u Bamiyanu.
Uništavaju ostatke starih kultura koje su prije nekoliko tisuća godina bujale u dolinama Eufrata i Tigrisa, a razmjeri rušenja toliko su veliki da i UNESCO upozorava na katastrofu.
Što je najžalosnije, za ovakvo divljaštvo nema baš nikakvog razloga.
– Riječ je o čistoj, primitivnoj, plošnoj interpretaciji Kur’ana i vlastitom tumačenju vjere, ni o čemu drugom. Vjerski fundamentalizam toliko je jak da se islamistima ISIL-a čini kako je samo njihovo shvaćanje ispravno. A sve ono što nije u skladu s njihovim shvaćanjem treba uništiti – kaže analitičar dr. Žarko Puhovski. Na žalost, radikalni zahtjevi ISIL-a nerijetko padaju na plodno tlo i u ostalim arapskim zemljama, a ne samo na područjima Sirije i Iraka koje islamisti drže pod kontrolom. Poziv Al-Baghdadija na rušenje Sfinge i egipatskih piramida jučer je ponovio i kuvajtski klerik Ibrahim al-Kandari, i to s obrazloženjem da će se njihovim uništavanjem Egipćani prestati “klanjati slikama lažnih bogova”.
Egipatskim vlastima jasno je da su upravo piramide i Sfinga vrlo primamljiva meta islamistima. Još prije tri godine jedan od lokalnih imama izdao je poziv muslimanima da unište ova “mjesta svetogrđa”. Otad su piramide, ali i cijela Giza, pod izuzetno visokim osiguranjem koje nije uvijek vidljivo turistima. Osiguranje nije smanjeno ni u vrijeme dok je Egiptom vladalo Muslimansko bratstvo preko svog predsjednika Mursija, što nije nimalo čudno jer je to kulturno blago temelj egipatskog turizma koji godišnje, i u turbulentnim vremenima sukoba i revolucija, generira milijune dolara.
Zaštita iz zraka
I dok Egipat još može čuvati svoje starine, Irak nema taj luksuz. Stotine tamošnjih povijesnih nalazišta sada je na području koje kontroliraju islamisti i koje ništa ne priječi u rušilačkim pohodima. Upravo zbog toga iračka je vlada u ponedjeljak zatražila od međunarodne koalicije da pokuša zaštititi arheološka nalazišta iz zraka.
– Jedino područje iz kojega je moguće koliko-toliko prići ruševinama jest zračni prostor. Tražimo od saveznika da zračnim udarima odvrate islamiste od rušenja – zahtijevaju predstavnici vlade u Bagdadu, ne obrazlažući na koji je način to moguće postići. Jer zasigurno nije jednostavno raketama iz lovaca eliminirati islamiste a pri tome ne uništiti objekt koji bi piloti trebali štititi. Iako kulturocid nema stvarne svrhe, ipak ima velik učinak.
– Razaranjem povijesnog blaga ISIL izaziva šok u svijetu. Do sada su to radili ubojstvima ljudi, no sada ubijaju povijest – kaže dr. Puhovski.
>>Islamska država 'sravnila sa zemljom' drevni asirski grad
>>'Nismo mogli više gledati iz udobnih fotelja kako zlikovci ISIL-a ubijaju ljude'
Srušili su jednog Sadama i Gadafija a sada ne mogu jedan ISIL, ma sramota.