Deseci prosvjednika u srijedu su još uvijek zabarikadirani na sveučilištu u Hong Kongu, na poprištu sukoba prosvjednika i policije.
Oko 800 ljudi, uključujući 300 maloljetnika, u utorak su oko 15 sati po lokalnom vremenu mirno napustili sveučilište i surađivali s policijom, priopćila je hongkonška vlada. Skupina od 20 volontera koji su pružali prvu pomoć izašli su navečer. Pratilo ih je 10 "maskiranih pobunjenika" koji su pokušali pobjeći s glavnog ulaza, ali ih je policija presrela.
Prema procjeni dnevnih novina The South China Morning Post na kampusu je još između 60 i 100 osoba. Hong Kong je bivša britanska kolonija koja je vraćena pod kinesku vladavinu 1997. Teritorij Hong Konga prosvjedi potresaju već pet mjeseci. Započeli su zbog protivljenja zakonu o izručenju, a kasnije prerasli u pozive za demokratskim reformama i neovisnom istragom nasilnog policijskog postupanja.
Američki Senat jednoglasno je u utorak usvojio prijedlog zakona o zaštiti ljudskih prava u Hong Kongu nakon udara kineskih vlasti na prodemokratski pokret u toj autonomnoj teritoriji Kine, a Peking je osudio taj zakon te poručio da će poduzeti sve potrebno za zaštitu suvereniteta i sigurnosti zemlje. Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Ma Zhaoxu pozvao je otpravnika poslova američkog veleposlanstva u Kini kako bi mu uložila "snažan prosvjed" zbog tog prijedloga zakona, priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova.
Ma je rekao da taj zakon, kojim se pruža potpora prosvjednicima u Hong Kongu, predstavlja miješanje Washingtona u unutarnje poslove Kine.
"Snažno pozivamo SAD da odmah poduzme učinkovite mjere kako bi spriječio da taj prijedlog postane zakonom te da se trenutačno prestane miješati u pitanja Hong Konga i unutarnje poslove Kine", dodao je i upozorio da će u suprotnom Kina uzvratiti odgovarajućim mjerama.
Očigledno je da je građanima Hong Konga bila bolja Engleska kolonija od majke Kine.