Ukrajinski prekogranični napad na rusku regiju Kursk 6. kolovoza bio je prvi vojni upad na ruski teritorij od Drugog svjetskog rata. Lyubov Antipova posljednji je put razgovarala sa svojim roditeljima prije gotovo dva tjedna, kada je prvi put čula glasine o ukrajinskom upadu, i molila ih da napuste svoje selo u ruskoj regiji Kursk. Prijetnja se činila nestvarnom, a ruski državni mediji isprva su odbacili invaziju kao jednokratni “pokušaj infiltracije”. Roditelji Antipove zbog toga su odlučili ostati u Zaolešenki. Sljedećeg dana, Antipova je na internetu vidjela fotografije ukrajinskih vojnika kako poziraju pokraj supermarketa i ureda plinske tvrtke. Mjesto je odmah prepoznala, pedesetak metara dalje žive njezini roditelji.
“Bili smo sigurni da će nas ruska vojska zaštititi. Zapanjena sam koliko su brzo ukrajinske snage napredovale”, komentirala je. Mnogi stanovnici kritiziraju vladu da umanjuje važnost ukrajinskog napada ili ih pogrešno informira o opasnosti. Ukrajinska vojska tvrdila da je da je do petka poslala oko 10.000 vojnika da zauzmu oko 1100 četvornih kilometara regije Kursk, uglavnom oko grada Sudže, piše The Guardian.
Upad u Kursk zatekao je Aleksandra Zorina, kustosa arheološkog muzeja, na iskopinama u selu Gočevo gdje on i njegovi kolege rade svakog ljeta već tri desetljeća. Zorin je smatrao da su zujanje bespilotnih letjelica, mlažnjaka i tutnjava topništva rutina s obzirom na to da je njegov tim svjedočio sličnoj aktivnosti tijekom dva prethodna ljeta.
VIDEO Rusija rasporedila tenkove u pograničnom području Kursk
“Izvješća dužnosnika uopće nisu bila zastrašujuća: 'Ušlo je 100 diverzanata.' Ali, onda je došlo do 300, 800... Bilo je nemoguće dobiti jasnu sliku. Odlučili smo otići tek nakon što smo vidjeli mještane koji su evakuirani odande i rekli su nam da idemo”, rekao je. Službena evakuacija s područja proglašena je dan kasnije. Mnogi u Kursku krive vladu i državne medije što ih drže u neznanju. "Ne znam čak ni koga više mrzim – ukrajinsku vojsku koja je zauzela našu zemlju ili našu vladu koja je dopustila da se to dogodi", napisala je Nelli Tikhonova na web stranici VKontakte.
U utorak navečer, kada su ukrajinske trupe već bile u Sudži, vijesti Prvog kanala ustvrdile su da je ruska vojska "spriječila prelazak granice". Sljedeći dan predsjednik Vladimir Putin nastavio je spominjati "situaciju u pograničnom području Kurska", izbjegavajući bilo kakvo spominjanje upada na ruski teritorij. Danima je državna televizija izvještavala o napadima na ukrajinske trupe u "graničnom području", ne navodeći je li strana vojska još uvijek na njihovu tlu. Zračni napadi postali su rutina u Kursku, gradu s oko milijun stanovnika.
“Radim u centru grada i svaki dan vidim ljude u redovima za humanitarnu pomoć. Toliko je izbjeglica, nemaju ništa. Ljudi su morali bježati u kratkim hlačama i japankama", komentirao je Stas Volobujev. Ruski službenici za izvanredne situacije na kraju su procijenili da je broj interno raseljenih iz Kurska 76.000.
FOTO/VIDEO Ovo je luksuzna ruska megajahta na prisilnom vezu u Splitu
Sad neznaju sto ih je snaslo, a jesu li znali prije 2.5 godine sto ih je snaslo?! Vecinu ruskog naroda moze biti SRAM sto su dopustili diktatorovu agresiju na susjednu Ukrajinu! Oni su ti koji su je mogli sprijeciti. Ali mnostvo njih je pobjeglo od rata iako su 'podrzavali svo'...