Kako su grožđe brali naši stari, koristeći starinske alate, pokazali su moslavački vinari na tradicionalnoj berbi grožđa u Moslavini. Manifestacija se održala kod Moslavačke kleti u Voloderu, u organizaciji Vinarije Florijanović iz Potoka i Udruge Veseli pajdaši, a otvorili su je vinar Ivica Florijanović i Marijana Petir, zastupnica u Hrvatskom saboru i predsjednica Odbora za zaštitu okoliša. Posjetitelji su tom prilikom mogli kušati autohtonu sortu moslavačkog vinogorija - škrlet.
Muče ih kriza i kiša
– Nažalost, vrijeme nas nije poslužilo, ali smo ipak uspjeli prikazati običaj koji je nestao iz naših vinograda. Nakon berbe grožđa ručno smo ga u brentama nosili do posuda, gdje su ga djevojke gazile nogama, a zatim se dalje prešalo dok se nije dobio mošt – objasnio je postupak Ivica Florijanović. Razočaran je zbog velike količine oborina tijekom rujna, ali i proljeća.
– Grožđe gubi slador zbog velike količine oborina. Osim vremena, pogodila nas je i recesija, tako da mi je ove godine dosta vina ostalo neprodano u podrumu – govori Florijanović, koji obrađuje pet hektara vinograda s raznim sortama grožđa, a vrijedi izdvojiti najstariju sortu koja izumire - dišeću raninu. Godišnje proizvede oko dva vagona vina koje, osim u Sisačko-moslavačkoj županiji, plasira i u Zagrebu te na moru, najčešće po restoranima i kafićima, a prodaje i od kuće.
Vino s kućnog praga
Saborska zastupnica Marijana Petir istaknula je da je Moslavina tradicionalno voćarsko-vinogradarski kraj te je izrazila zadovoljstvo što su vinari danas i izvrsni podrumari, pa je moslavačka autohtona sorta škrlet prepoznata po svojoj kvaliteti i izvan granica Sisačko-moslavačke županije.
– Ovakve manifestacije, poput otvorenja berbe grožđa, imaju i svoju turističku dimenziju u smislu razvoja kontinentalnog turizma i prodaje domaćih seljačkih proizvoda te vina na kućnom pragu, što posjetitelji sve više prepoznaju. Tome pridonose i potpore Ministarstva turizma – naglasila je Marijana Petir.